Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Miejsce upamiętniające zryw robotniczy zarasta krzakami (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Wygląd miejsca z obeliskiem przy zlikwidowanym szybie kopalnianym „Chwalibóg" w Wałbrzychu, nie przynosi chluby miastu
Wygląd miejsca z obeliskiem przy zlikwidowanym szybie kopalnianym „Chwalibóg" w Wałbrzychu, nie przynosi chluby miastu Artur Szałkowski
Wałbrzych: Miejsce upamiętniające zryw robotniczy zarasta krzakami. Nikt w mieście nie poczuwa się do dbania o symbol wałbrzyskich wydarzeń sierpnia 1980 roku.

Wałbrzych: Miejsce upamiętniające zryw robotniczy zarasta krzakami. Za dwa dni (27 sierpnia) przypada 37 rocznica strajku na szybie „Chwalibóg" Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez" w Wałbrzychu. Wydarzenie to stało się podwaliną do tworzenia wałbrzyskich struktur NSZZ „Solidarność". Nikt wówczas pewnie nie przypuszczał, że 11 lat później (1991 r.) zostanie zlikwidowany szyb „Chwalibóg", natomiast w 1996 r. zostanie zlikwidowana kopalnia „Thorez". Smutnym symbolem przemian lat 90. w Wałbrzychu pozostaje również obelisk na „Chwalibogu", który odsłonięto w 1981 r. w pierwszą rocznicę protestu wałbrzyskich górników. Zarósł krzakami i nie ma chętnych, którzy regularnie dbaliby o przyzwoity wygląd miejsca, gdzie został ustawiony.

Pozostałości kopalnianych obiektów po szybie „Chwalibóg" są obecnie własnością prywatną, wystawioną na sprzedaż. Jakiś czas temu właściciel terenu zgodził się wyodrębnić teren, na którym stoi obelisk i przekazać go miastu. Na początku sierpnia 2006 r. z inicjatywy Haliny Pankanin, wówczas pełniącej funkcję wiceprezydenta miasta, obelisk został wykopany i przewieziony na teren parafii w dzielnicy Biały Kamień. Tam planowano ustawić go obok kościoła. Po protestach osób związanych z wałbrzyskimi strukturami „Solidarności", obelisk powrócił na historyczne miejsce w dzielnicy Stary Zdrój. Ustawiono go wówczas nie bokiem, jak wcześniej, ale częścią frontową w kierunku ul. Batorego. Niemal identyczny obelisk ustawiono w 1981 r. obok kopalni „Thorez". W przeciwieństwie do tego, który ustawiono na „Chwalibogu" nie straszy wyglądem.

Wydarzenia sierpnia 1980 r. rozpoczęły się w Wałbrzychu oraz województwie wałbrzyskim 27 dnia miesiąca. Zapoczątkował je strajk zainicjowany m.in. przez Kazimierza Żołnierka i Zdzisława Włodarczyka, górników kopalni „Thorez”, którzy pracowali na popołudniowej zmianie w szybie „Chwalibóg”. To właśnie tam doszło do pierwszego strajku w Wałbrzychu i województwie wałbrzyskim. W nocy do strajkujących przyjechał Jerzy Karykowski, I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR w Wałbrzychu i bezskutecznie namawiał do przerwania strajku i powrotu do pracy. Rankiem 28 sierpnia do strajkujących na szybie „Chwalibóg” dołączyli pozostali górnicy kopalni „Thorez”. Była to pierwsza kopalnia węglowa w Polsce oraz pierwszy zakład w Wałbrzychu i województwie wałbrzyskim, który zastrajkował i poparł tym samym protestujących stoczniowców ze Szczecina oraz z Gdańska.

Również 28 sierpnia na terenie kopalni „Thorez” zawiązał się Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Wałbrzychu. Jego przewodniczącym został wybrany Jerzy Szulc, górnik kopalni „Wałbrzych”. Dwa dni później na życzenie strajkujących, wałbrzyscy księża odprawili na terenie kopalni polową msze świętą, pod ustawionym tam dużym, drewnianym krzyżem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto