Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Mieszkańcy ZUG WAMAG chcą mieszkań na własność

Paweł Gołębiowski
Wałbrzyszanie zjawili się na sesji. Chcą, by wreszcie ktoś im pomógł
Wałbrzyszanie zjawili się na sesji. Chcą, by wreszcie ktoś im pomógł Paweł Gołęboiowski
Pojawiło się światełko w tunelu dla lokatorów byłych mieszkań zakładowych ZUG WAMAG SA w Wałbrzychu, którzy starają się uzyskać prawo do wykupienia ich na preferencyjnych warunkach. - Nie wiadomo jeszcze co z tego będzie, ale ważne że jest wykonano jakiś krok do przodu - mówi Kazimierz Sobczyk, mieszkający w bloku przy ulicy Basztowej.

Mieszkańcy są rozżaleni. Twierdzą, że zostali oszukani. - Okradziono nas nie dając szansy wykupienia mieszkań zakładowych. Sami je budowaliśmy a teraz nie są nasze - mówią. Od lat starają się o zmianę sytuacji. Piszą pisma do urzędów i sądów. Wszyscy im współczują, jednak także w biurze prawnym kancelarii sejmu stwierdzono, że zgodnie z prawem nic nie da się zrobić.

- Nie zgadzam się z tym. Rozwiązanie musi się znaleźć - mówi Grażyna Durkalec, prezes zarządu fundacji "Rodzina i Turystyka", występująca do urzędu miasta w imieniu 120 rodzin, które się do niej zgłosiły. Przekazała miastu siedem propozycji rozwiązania problemu. - Zajmijmy się konkretnym punktem i jeśli okaże się niemożliwy do zrealizowania weźmy się za następny - proponował Krzysztof Bielecki, prezes zarządu WTBS.

Wyjaśniał, że WTBS nie ma możliwości przekazania mieszkań nieodpłatnie, a zaniżając ich wartość postępowaliby niezgodnie z prawem. Zaproponował aby, wystosowano do nich pismo z załączonymi pełnomocnictwami od lokatorów i wtedy zabiorą się wspólnie do pracy. Mają się zastanowić nad wydzieleniem spółki z WTBS i wniesieniem do niej mieszkań 120 rodzin.

Mieszkania WAMAGU znalazły się w 1996 roku pod zarządem WTBS-u w Wałbrzychu. Wtedy 60 procent udziału w spółce miała gmina Wałbrzych i mieszkańcy byli spokojni o swoją przyszłość. Sytuacja zmieniła się rok później. Wtedy gmina pozbyła się udziału i dziś został nieznaczący - na poziomie 20 procent. Wałbrzych ma więc niewielki wpływ na to, co z mieszkaniami WTBS się dzieje, a lokatorzy nie mogą wykupić ich za niewielkie pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto