Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Mira Kubasińska i Tadeusz Nalepa w blasku reflektorów (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Tablica pamiątkowa informująca o tym, że 9 stycznia 1964 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wzięli ślub: Tadeusz Nalepa i Marianna (Mira) Kubasińska
Tablica pamiątkowa informująca o tym, że 9 stycznia 1964 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wzięli ślub: Tadeusz Nalepa i Marianna (Mira) Kubasińska Artur Szałkowski
Zawieszona na Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu tablica upamiętniająca zawarcie związku małżeńskiego przez legendy polskiej muzyki rozrywkowej, zyskała iluminację. Stało się to w 55 rocznicę tego wydarzenia.

„W dniu 9 stycznia 1964 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu wzięli ślub: kompozytor, gitarzysta i wokalista Tadeusz Nalepa oraz piosenkarka i wokalistka Marianna (Mira) Kubasińska. Wkrótce po tym wydarzeniu dali początek legendarnym zespołom Blackout oraz Breakout, które przeszły do historii polskiej muzyki blues-rockowej”.

To treść napisu umieszczonego na tablicy pamiątkowej, którą w marcu 2012 roku odsłonięto na siedzibie wałbrzyskiego USC, która była wówczas przy ul. Matejki. W lipcu 2012 roku tablicę przeniesiono i umieszczono na nowej siedzibie USC przy ul. Kopernika. Prowadzone są konsultacje z konserwatorem zabytków, by ostatecznie została przytwierdzona do murów ratusza. To tam w latach 60. była siedziba USC, gdzie związek małżeński zawarli Kubasińska i Nalepa. W 55 rocznicę tego wydarzenia pamiątkowa tablica zyskała iluminację. Legendy polskiej muzyki rozrywkowej znów są w światłach reflektorów, chociaż już nie estradowych. Fundatorem tablicy oraz jej iluminacji jest wałbrzyszanin Leszek Grodziński.

– Kubasińska i Nalepa byli wówczas członkami zespołu kabaretowo-estradowego Porfirion, który w 1963 roku wygrał ogólnopolski festiwal w Olsztynie. Wałbrzych był na trasie ich występów ze spektaklem opartym na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – wyjaśnia Leszek Grodziński. – Obowiązywały wówczas przepisy uniemożliwiające zameldowanie pary niebędącej małżeństwem w jednym pokoju hotelowym. Dlatego podjęli decyzję o wzięciu ślubu przed występem.

Poza tablicą Kubasińskiej i Nalepy w Śródmieściu są tablice poświęcone Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu, który mieszkał tu w latach 1946-1947 oraz Krzesimirowi Dębskiemu, który urodził się w Wałbrzychu w 1953 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto