Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych na luzie

Artur Szałkowski
Eufrozyn Sagan w trakcie jednej z wypraw, z których przywoził do zbiorów wałbrzyskiego muzeum unikatowe skamieliny sprzed milionów lat
Eufrozyn Sagan w trakcie jednej z wypraw, z których przywoził do zbiorów wałbrzyskiego muzeum unikatowe skamieliny sprzed milionów lat ze zbiorów Starej Kopalni
Wałbrzych na luzie. Codzienne informacje o organizowanych w mieście imprezach kulturalnych.

Wałbrzych na luzie. W czwartek (30 marca) o godz. 10. w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu rozpoczyna się dwudniowa, międzynarodowa konferencja pt. „Muzea geologiczne. Kolekcje, ekspozycje, popularyzacja - w 100 rocznicę urodzin Eufrozyna Sagana”. Wezmą w niej udział naukowcy i przedstawiciele większości polskich muzeów przyrodniczych, a także goście z Niemiec, Czech i Rosji.

Konferencja jest zorganizowana dla uhonorowania 100-lecia urodzin wałbrzyskiego paleobotanika i muzealnika Eufrozyna Sagana (ur. 8 października 1916 r. zm. 31 marca 1995 r.), który od połowy lat 40. do końca 80. zgromadził w wałbrzyskim muzeum ponad 4 tys. eksponatów geologicznych z terenu miasta i okolic. Ozdobą i najcenniejszą częścią kolekcji są skamieniałe okazy flory i fauny sprzed 300-350 mln lat. Wstęp na konferencję jest wolny.

Natomiast o godz. 17. w Starej Kopalni otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Ślady… Eufrozyn Sagan i życie zapisane w kamieniu”, na którą złożą się fotografie, dokumenty i wybrane eksponaty z liczącej ponad 4 tys. okazów kolekcji makroflory i fauny karbońskiej. Będzie można obejrzeć słynną (jedną z dwóch na świecie) skamieniałość wija oraz, przywiezioną specjalnie na tę okazję z Niemiec, skamieniałość pajęczaka Schneidarachne saganii nazwaną tak od nazwiska wałbrzyskiego odkrywcy Eufrozyna Sagana. Większość rzadkich i cennych dla nauki eksponatów będzie pokazana publicznie po raz pierwszy. Obok nich zaprezentowane zostaną liczne prace plastyczne, które Eufrozyn Sagan tworzył od lat 40-tych do końca 80-tych XX w. pochodzące ze zbiorów rodziny, ukazujące osobowość naszego bohatera w zupełnie nowym i zaskakującym świetle.

Współczesnym akcentem wystawy będą prace grupy młodych wałbrzyskich twórców (Paulina Brzezińska, Krystian Leńczuk, Jagoda Stączek i Małgorzata Rzempowska – Skóra) inspirowane tajemnicą i pięknem geologii oraz życiem i działalnością Eufrozyna Sagana. Całość koncepcji przestrzennej wystawy opracowała Maria Bor, a towarzyszyć jej będą elementy dźwiękowe stanowiące pomost w „krainę poezji”. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obydwu wydarzeniach, które upamiętniają postać wybitnego, wałbrzyskiego naukowca Eufrozyna Sagana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto