Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Nieczynny szyb Chwalibóg pozbawiony swojego historycznego symbolu [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zdemontowaną tablicę pamiątkową przekazano do Starej Kopalni w Wałbrzychu
Zdemontowaną tablicę pamiątkową przekazano do Starej Kopalni w Wałbrzychu Artur Szałkowski
Zabrano tablicę upamiętniającą pierwszy w regionie wałbrzyskim strajk w sierpniu 1980 r. Była przymocowana do granitowego obelisku przy nieczynnym kopalnianym szybie Chwaibóg na terenie wałbrzyskiej dzielnicy Stary Zdrój.

Nieczynny szyb Chwalibóg Kopalni Węgla Kamiennego Thorez w dzielnicy Stary Zdrój w Wałbrzychu, był pierwszym zakładem górnictwa węglowego w Polsce, który w sierpniu 1980 r. dołączył do strajkujących stoczniowców w Szczecinie i Gdańsku. Wydarzenie to upamiętniała okolicznościowa tablica przymocowana do wielkiego, granitowego obelisku. Tablica w ostatnich dniach... zniknęła.

W siedzibie wałbrzyskich struktur Solidarności dowiedzieliśmy się, że tablicy nie ukradziono. Została zdemontowana i trafiła do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu (utworzonego w obiektach zlikwidowanej kopalni Thorez - dop. red.). Wszystko dlatego, że zmienił się właściciel obiektów po szybie Chwalibóg. Z przekazanych nam informacji wynika, że poprosił o jej zabranie. Prawdopodobnie niebawem zostanie zabrany stamtąd również granitowy obelisk, do którego była przytwierdzona. Gdzie docelowo trafią? Jedną z opcji jest ich ustawienie w Śródmieściu - na rondzie Solidarności.

Zabranie symboli z historycznego miejsca nie wszystkim się podoba. Osoby związane z wałbrzyską Solidarnością początku lat 80. tłumaczą, że w dużej mierze jest to wina miasta, które nie dbało o wygląd tego miejsca. Monument porastał wysoką trawą, którą ścinano raz do roku przed kolejnymi obchodami rocznic sierpnia 1980 r. Dodają również, że miasto mogło wyłączyć niewielki fragment gruntu, na którym ustawiono monument z prywatnej działki i go skomunalizować. Wówczas nie byłoby potrzeby jego przenosin z historycznego miejsca.

Już raz granitowy obelisk z pamiątkową tablicą zostały zabrane z Chwalibogu. Doszło do tego w sierpniu 2006 r. Na polecenie Haliny Pankanin, wówczas wiceprezydent Wałbrzycha, przewieziono je do dzielnicy Biały Kamień, na teren Parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu. Po protestach licznego grona osób związanych z Solidarnością zostały ponownie przetransportowane na Stary Zdrój. Obelisk z pamiątkową tablicą posadowiono wówczas frontem, a nie jak dotychczas bokiem do ul. Stefana Batorego.

27 sierpnia 1980 r. górnicy pracujący na popołudniowej zmianie w szybie Chwalibóg Kopalni Węgla Kamiennego Thorez w Wałbrzychu, rozpoczęli strajk. Była to pierwsza kopalnia węgla kamiennego w kraju oraz pierwszy zakład na terenie województwa wałbrzyskiego, który przerwał pracę i poparł strajkujących stoczniowców ze Szczecina i z Gdańska. Organizatorami strajku byli m.in. Kazimierz Żołnierek i Zdzisław Włodarczyk.

W nocy do strajkujących przyjechał I sekretarz PZPR z Wałbrzycha i namawiał do przerwania protestu oraz powrotu do pracy. Jego prośby nie zostały wysłuchane. Następnego dnia do strajkujących dołączyli pozostali górnicy kopalni Thorez, a w kolejnych dniach innych zakładów działających w Wałbrzychu i na terenie województwa wałbrzyskiego. W pierwszą rocznicę strajku na szybie Chwalibóg, został przy nim odsłonięty i poświęcony granitowy obelisk upamiętniający to wydarzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto