Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Odrestaurowali pomnik Paula Rittera. Niebawem jego oficjalne odsłonięcie [ZDJĘCIA]

Artur Szałkowski
Pomnik Paula Rittera przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu po renowacji
Pomnik Paula Rittera przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu po renowacji Artur Szałkowski
Pomnik Paula Rittera przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu odzyskał dawny wygląd. Zadbali o to byli wałbrzyscy górnicy i Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Wałbrzychu. W piątek 24 maja odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika po renowacji.

W piątek (24 maja) o godz. 10. rozpocznie się uroczystość oficjalnego odsłonięcia odrestaurowanego pomnika Paula Rittera przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu. Inicjatorami jego renowacji byli członkowie stowarzyszeń górniczych z Wałbrzycha oraz członkowie Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu. Prace prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków ruszyły w 2013 r.

W ramach prac remontowo - konserwatorskich oczyszczono i uzupełniono ubytki pomnika. Odtworzono również dwie kamienne wazy oraz popiersie Paula Rittera. Oryginalne popiersie było wykonane z brązu i zostało zdemontowane prawdopodobnie po zakończeniu II wojny światowej. Kopia popiersia jest kamienna. Zdecydowały o tym dwa czynniki: niższe koszty oraz względy bezpieczeństwa - kamień w przeciwieństwie do odlewu nie będzie stanowił pokusy dla złomiarzy.

Kim był Paul Ritter? Urodził się 11 stycznia 1843 r. w Strzegomiu. W 1881 r. został pełnomocnikiem dóbr rodziny Hochberg, właścicieli m.in. zamku Książ, kopalń i innych zakładów przemysłowych w Wałbrzychu. Zasługą Rittera było ich unowocześnienie, wprowadził np. do kopalń maszyny parowe. Paul Ritter zmarł 8 kwietnia 1905 r. Jego pomnik odsłonięto przy obecnej ul. Moniuszki w Wałbrzychu 30 sierpnia 1908 r.

W uroczystości odsłonięcia pomnika po renowacji wezmą udział m.in. przedstawiciele niemieckiego Freiberga, który jest miastem partnerskim Wałbrzycha. W składzie ich delegacji będzie Renate Schönborn, która odbierze przyznany jej uchwałą Rady Miejskiej Wałbrzycha tytuł „Zasłużonej dla miasta Wałbrzycha”. Renate Schönborn urodziła się 28 września 1940 r. w Berlinie, ale do 1956 r. mieszkała w Wałbrzychu na terenie dzielnicy Podgórze i była uczennicą obecnego I Liceum Ogólnokształcącego. Od 1956 r. mieszka we Freibergu, do którego jej rodzina została przesiedlona. Od 2000 r. aktywnie działa w Komitecie Miast Partnerskich Wałbrzych - Freiberg, a od 2005 r. jest jego przewodniczącą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto