Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Oferta spędzenia wolnego czasu i relaksu w tropikach (ZDJĘCIA)

mat. pras.
Palmiarnia w Wałbrzychu
Palmiarnia w Wałbrzychu Zamek Książ w Wałbrzychu
Ruszyły prace remontowo - konserwatorskie Książęcej Palmiarni w Wałbrzychu. To okazja, by po raz ostatni zobaczyć obiekt przed modernizacją i zarazem wypocząć w stworzonej tam letniej strefie relaksu.

W lipcu gmina Wałbrzych, która jest właścicielem Palmiarni oraz położonego w jej niedalekim sąsiedztwie - zamku Książ, podpisała umowę z wykonawcą remontu ponad stuletniej, zabytkowej oranżerii. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu „Z tropiku do tropiku na czesko-polskim pograniczu”.

– Za kwotę 5,5 mln zł wyremontujemy zabytkowe budynki szklarniowe oraz przygotujemy pomieszczenia dla nowych mieszkańców, tj. lemurów i kóz afrykańskich, które przyjadą do Wałbrzycha z Zoo Safari Park Dvur Kralove Czechy. Remont rozpoczął sierpniu, a zakończenie prac przewidziano na maj przyszłego roku – wyjaśnia prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej.

W wyniku remontu do eksploatacji włączone zostaną nieużytkowane szklarnie boczne. Po raz pierwszy udostępniony dla turystów został także wewnętrzny dziedziniec, gdzie powstała strefa relaksu.

– W upalnych dniach na dziedzińcu stawiane są leżaki, na których można zażywać kąpieli słonecznych w egzotycznym otoczeniu Palmiarni Wałbrzych, najlepiej przy chłodnym napoju lub mrożonej kawie. Dla ochłody zapewniamy także nawilżającą mgiełkę, a ucztę dla oka stanowią drzewka bonsai, które w okresie letnim prezentowane są na terenie ogrodu – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

Dobrych wiadomości jest więcej! Jeszcze nigdy do wałbrzyskiej Palmiarni nie można było trafić tak łatwo jak obecnie. W połowie sierpnia na murze okalającym zabytkowe szklarnie pojawił się napis, który wskazuje lokalizację obiektu, a po zapadnięciu zmroku tworzące go litery świecą delikatną zielenią. Jego wygląd został uzgodniony z wałbrzyską konserwator zabytków.

Palmiarnia została wzniesiona w latach 1911-1913 i była elementem ogromnej rozbudowy majątku Hochbergów, prowadzonej przez ówczesną głowę rodziny - księcia Hansa Heinricha XV, pana na zamku Książ. Obok zachwycającego ogrodu zimowego powstały wówczas nowe stajnie, a sam zamek zyskał dwa dodatkowe, monumentalne skrzydła od zachodu i północy. Małżonek słynnej księżnej Daisy i przedostatni właściciel zamku Książ z rodziny Hochbergów, nie szczędził pieniędzy na budowę palmiarni. Inwestycja pochłonęła 7 mln marek w złocie. Od początku istnienia palmiarnia była udostępniana turystom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto