Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Podziemia zamku Książ niebawem udostępnione (PLAN PODZIEMNEJ TRASY TURYSTYCZNEJ)

Artur Szałkowski
Odwierty w podziemiach zamku Książ wykonane w kwietniu 2017 r. przez pracowników Politechniki Wrocławskiej
Odwierty w podziemiach zamku Książ wykonane w kwietniu 2017 r. przez pracowników Politechniki Wrocławskiej Dariusz Gdesz
Wałbrzych: Podziemia zamku Książ niebawem udostępnione. Kierownictwo zamku przekazało konserwatorowi zabytków ekspertyzę przygotowaną przez pracowników Politechniki Wrocławskiej. Niebawem powinna ruszyć budowa podziemnej trasy turystycznej. pracownicy wydziału geoinżynierii, górnictwa i geologii Politechniki Wrocławskiej

Wałbrzych: Podziemia zamku Książ niebawem udostępnione. Kierownictwo Książa otrzymało wyniki ekspertyzy przygotowanej przez pracowników wydziału geoinżynierii, górnictwa i geologii Politechniki Wrocławskiej. W kwietniu 2017 r. w ramach badań geologicznych górotworu wykonali odwierty w podziemiach zamku. Wszystko po to, by wskazać jak powinna przebiegać budowa podziemnej trasy turystycznej bez uszczerbku dla zamku Książ.

Galeria zdjęć z badań geologicznych, które w kwietniu 2017 r. wykonali w podziemiach Książa pracownicy Politechniki Wrocławskiej

– Z dokumentacji wynika, że przeprowadzona analiza stateczności oraz modelowanie numeryczne skarpy północno-zachodniej wzgórza zamku Książ, wskazują na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa z punktu widzenia możliwości rozwoju osuwiska obiektu, niezależnie od tego czy chodzi o stan pierwotny czy też o stan po przeprowadzeniu prac górniczo-budowlanych – wyjaśnia Rafał Wiernicki, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu. – Należy bezwzględnie wykluczyć technikę strzałową jako metodę prowadzenia prac górniczych i rozważyć zmechanizowane lub inne nie dynamiczne sposoby urabiania materiału jako właściwe dla konkretnych warunków geologiczno-górniczych rozpatrywanej skarpy.

Eksperci z Politechniki Wrocławskiej zalecili wykonanie szybików, w których następnie zbudowane zostaną klatki schodowe umożliwiające przemieszczanie się pomiędzy tarasem i podziemiami, etapami obejmującymi stopniowe urabianie skały i wykonywanie niezwłocznie obudowy żelbetowej w wykonanym odcinku włomu. Ponadto w ekspertyzie stwierdzono, że projektowane prace nie będą zagrażać konstrukcji budowli istniejącym w pobliżu miejsca szybików. Spodziewane wartości deformacji górniczych znajdować się będą znacznie poniżej poziomu odczuwalnego. Dokumentacja została już przekazana konserwatorowi zabytków. Po tym jak pozytywnie rozpatrzy wniosek, będzie można ruszyć z pracami budowlanymi.

– Obecnie trwa analiza przekazanej nam dokumentacji. Jeśli nie będzie naszych zastrzeżeń, to decyzję zezwalającą na rozpoczęcie prac budowlanych wydamy w ciągu dwóch najbliższych tygodni – mówi Maria Ptak, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

W Książu rozpoczęto już pierwsze prace pod planowaną budowę podziemnej trasy turystycznej. Wycięte i usunięte zostaną drzewa rosnące w miejscu planowanych szybów i klatek schodowych, doprowadzone zostało zasilanie w energię elektryczną, prowadzone są też prace z obrywką górniczą wyrobisk (opukiwanie odłamów skalnych), wykonywane jest również odwodnienie sztolni i odprowadzanie wody na zewnątrz, która zakończy się wyrównaniem nawierzchni grysem. W dalszych etapach planowane są prace dokumentacyjne i projektowe klatek schodowych, a następnie przetarg, wybór wykonawcy i jej realizacji. Ze względu specyfikę wykonania prac związanych z wydrążeniem szybów i klatek schodowych możliwy termin udostępnienia podziemi to późna jesień bieżącego roku.

Prace nad przygotowaniem w Książu podziemnej trasy dla turystów trwają od początku grudnia 2015 roku. Wówczas doszło do podpisania umowy pomiędzy gminą Wałbrzych i Polską Akademią Nauk, w sprawie wspólnego użytkowania podziemi. Umowa zakłada, że urządzenia pomiarowe i badawcze naukowców PAN pozostaną w dotychczasowych częściach ponad połowy podziemnych wyrobisk. Zostaną one odizolowane od części dźwiękoszczelnymi tamami od części podziemi udostępnionej turystom. Wszystko po to, by nie powodować zakłóceń odczytów czułych urządzeń pomiarowych PAN.

Po podpisaniu umowy przed gminną spółką Zamek Książ, która zarządza obiektem, zaczęły się piętrzyć kolejne problemy związane z utworzeniem podziemnej trasy turystycznej. Najpierw musiała zlecić wykonanie ekspertyzy chiropterologowi. Wszystko dlatego, że w podziemiach zimują nietoperze. Ostatecznie ustalono, że turyści będą mogli zwiedzać podziemia od kwietnia do października, by nie zakłócać nietoperzom snu zimowego. Kolejnym problemem okazał się brak porozumienia z Lasami Państwowymi, w sprawie budowy schodów od zamkowych murów do wejścia do podziemi. Dlatego zapadł decyzja o drążeniu szybu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto