Wałbrzych poszukuje inwestora, który zagospodaruje IV i V piętro zamku Książ (WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Gmina Wałbrzych poszukuje inwestora, który będzie zainteresowany przekształceniem IV i V piętra zamku Książ na luksusowy hotel
Gmina Wałbrzych poszukuje inwestora, który będzie zainteresowany przekształceniem IV i V piętra zamku Książ na luksusowy hotel Zamek Książ w Wałbrzychu
Miasta nie stać na kosztowny remont najwyższych kondygnacji zamku Książ, zdewastowanych w czasie wojny oraz po jej zakończeniu. Dlatego szuka podmiotu, który zainwestuje w oba piętra i przekształci je w luksusowy hotel.

W ostatnich latach zainwestowano potężne środki w prace remontowe i konserwatorskie w zamku Książ. Pieniądze na ten cel pochodziły w dużej części z budżetu gminy Wałbrzych, a także pozyskanych przez nią dotacji z funduszy Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najważniejsze ze zrealizowanych w zamku inwestycji, to remont jego potężnego dachu, elewacji oraz III piętra obiektu.

Galeria zdjęć z remontu III piętra zamku Książ

W kolejce na zagospodarowaniem czekają IV i V piętro zamku Książ. Obie zrujnowane kondygnacje, są poza trasami turystycznymi po obiekcie i udostępnia się je okazjonalnie. W planach kierownictwa zamku jest utworzenie tam komfortowego hotelu z zapleczem gastronomicznym. Przygotowane zostały już wizualizacje, związane z zagospodarowaniem obu pięter. Kierownictwo Książa zastrzega jednak, że to tylko propozycje i potencjalny inwestor nie będzie musiał się do nich sztywno dostosowywać.

Komnaty zamku Książ przestają świecić pustkami

– Najbliższa jest mi wizja byłego prezesa Zamku Książ - Krzysztofa Urbańskiego. Proponował stworzenie w partnerstwie publiczno-prywatnym lub przez prywatnego inwestora hotelu o standardzie cztero- lub pięciogwiazdkowym. Koszt takiego przedsięwzięcia na pewno będzie ogromny. Szacuje się je na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych. Spółki, miasta, a nawet urzędu marszałkowskiego, czy ministerstwa nie stać na realizację takiego zadania – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu. – Istotne jest to, że w ostatnich latach została wykonana najważniejsza inwestycja w zamku, czyli remont dachu i to pozwala teraz myśleć o inwestycjach wewnątrz. Prowadziłam rozmowy z kilkoma dużymi podmiotami, które rozważały gdzie ulokować swoje wolne środki i brały pod uwagę także zamek Książ, ale do konkretów jeszcze daleka droga. Inwestor, który zdecydowałby się na wyłożenie potężnych pieniędzy na tego typu inwestycję, poprzedza ją wieloletnimi analizami. Na razie jesteśmy skrupulatnie obserwowani przez potencjalnych inwestorów pod kątem potencjału zamku Książ. Dla prywatnych inwestorów największym problemem jest to, że nie mogą kupić zamku Książ, bo jest własnością miasta. Jedyna dostępna obecnie opcja to użytkowanie wieczyste, co nie wzbudza entuzjazmu wstępnie zainteresowanych.

Kierownictwo Zamku Książ w Wałbrzychu jest zainteresowane tylko ofertami rzetelnych i wiarygodnych kontrahentów. Większość wałbrzyszan ma bowiem świeżo w pamięci niechlubną umowę, którą miasto zawarło pod koniec lat 90. z firmą Heritage International. W zamian za 50-letnią dzierżawę najwyższych kondygnacji zamku, przedstawiciele firmy z Wielkiej Brytanii, zobowiązali się do przekształcenia ich w luksusowy hotel. Część zysków z jego działalności miała trafiać do kasy miasta. Hotel nie powstał. Skończyło się na eksmisji przedstawicielki firmy z zamku i trwającym kilka lat procesie sądowym, który gmina Wałbrzych wygrała.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie