Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Powrót Wojska Polskiego do naszego miasta?

Artur Szałkowski
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych RP
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych RP Anatol Chomicz
Wałbrzych został wytypowany jako jedno z pięciu miast na Dolnym Śląsku, gdzie w przyszłości mógłby stacjonować batalion Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych RP

W Wałbrzychu gościła pięcioosobowa delegacja oficerów z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej przy Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

– Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że w najbliższym czasie ma zostać utworzone dowództwo brygady Wojsk Obrony Terytorialnej we Wrocławiu, któremu będzie podlegało od jednego do trzech batalionów – mówi Wiesław Basa, kierownik biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. – Do ulokowania batalionu lub batalionów wytypowano pięć lokalizacji na Dolnym Śląsku: Wałbrzych, Legnicę, Jelenią Górę, Głogów i Kłodzko.

Na razie przedstawiciele Wojska Polskiego przeprowadzili rekonesans w każdym z pięciu wymienionych miast. W trakcie tych wizyt dokonali oględzin miejsc pod ewentualne siedziby batalionu lub batalionów.

– W naszym mieście zaproponowaliśmy osiem lokalizacji pod ewentualne zakwaterowanie batalionu – wyjaśnia Arkadiusz Grudzień, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. – Na razie jesteśmy zobligowani do zachowania tajemnicy i nie możemy powiedzieć, o które konkretnie obiekty chodziło. Mogę jedynie ujawnić, że dwa ze wskazanych przez nas obiektów wzbudziły duże zainteresowanie żołnierzy.

Na razie nie wiadomo kiedy zapadnie decyzja o ilości i lokalizacji batalionów WOT na Dolnym Śląsku. Jeśli wybór padnie na Wałbrzych, to przyniesie to miastu konkretne korzyści. Przede wszystkim zostanie wyremontowany i przystosowany do nowych potrzeb jeden z nieużytkowanych obecnie obiektów na terenie miasta. Utworzenie jednostki wojskowej to również nowe miejsca pracy, np. dla osób przygotowujących posiłki dla żołnierzy, świadczących usługi naprawcze, serwisowe, czy związane z pracami porządkowymi. W batalionie stałą służbę będzie pełniło 75 żołnierzy zawodowych. Przez jeden weekend w miesiącu będzie tam szkolonych około 300 żołnierzy.

Ostatnią, niewielką jednostkę wojskową zlikwidowano w Wałbrzychu w połowie lat 70. Funkcjonowała w Książu. Po zakończeniu II wojny światowej w wałbrzyskiej dzielnicy Nowe Miasto było dowództwo, sztab i pododdziały przysztabowe – 53 Komendy Odcinka Wałbrzych, czyli samodzielnego pododdziału Wojsk Ochrony Pogranicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto