Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Prezent od księżnej Daisy wrócił do zamku Książ (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Prezent od księżnej Daisy wrócił do zamku Książ. Niezwykły gest wnuka bibliotekarza Hochbergów.
Prezent od księżnej Daisy wrócił do zamku Książ. Niezwykły gest wnuka bibliotekarza Hochbergów. Dariusz Gdesz
Wałbrzych: Prezent od księżnej Daisy wrócił do zamku Książ. Niezwykły gest wnuka bibliotekarza Hochbergów.

Wałbrzych: Prezent od księżnej Daisy wrócił do zamku Książ. Jeden z gabinetów ulokowanych na III piętrze zamku Książ przestał straszyć turystów pustką. Ustawiono w nim stylowe meble oraz lustro. Do zamku przywiózł je z Niemiec Rolf Kranz. To wnuk Karla Endemanna, który na przełomie XIX i XX wieku był bibliotekarzem Hochbergów i sprawował opiekę nad zbiorami Biblioteki Majorackiej, która mieściła się w budynku bramnym zamku Książ.

– Po raz pierwszy pan Rolf Kranz odwiedził nas w 2013 roku. Przeszedł wówczas na emeryturę i zajął się m.in. zgłębianiem historii swojej rodziny. Ustalił, że jego dziadek był związany z zamkiem Książ – mówi Magdalena Woch z działu turystyki i kultury Zamku Książ w Wałbrzychu. – Dopiero od nas dowiedział się jak ważną postacią był w Książu Karl Endemann.

W trakcie pierwszej wizyty Rolf Kranz przekazał do zbiorów zamku Książ kilka zdjęć oraz dokumentów związanych ze swoim dziadkiem. Na tym jednak nie poprzestał. Ostatnio wzbogacił zbiory zamku meblami, które należały do jego rodziny i zostały wywiezione z Wałbrzycha do Niemiec w latach 50. przez matkę Rolfa Kranza - Elzę.

– Z naszego punktu widzenia szczególnie cenne jest lustro, które przekazał nam pan Rolf Kranz – wyjaśnia Magdalena Woch. – W 1906 roku Elza Endemann wychodziła za mąż i dostała wówczas to lustro w prezencie ślubnym od właścicieli zamku Książ - księżnej Daisy i jej męża Jana Henryka XV Hochberga von Pless, którzy zatrudniali ojca Elzy - Karla Endemanna.

Komoda, szafka ze szkłami i porcelaną oraz lustro są w niezłym stanie i wymagają tylko niewielkich prac konserwatorskich. Ponadto Rolf Kranz obiecał przywieźć jesienią do Książa jeszcze stół i sześć krzeseł, które jego matka zabrała do Niemiec w latach 50.

– Ponadto pan Rolf Kranz zobowiązał się, że namówi swoją siostrę, by przekazała nam posiadane pamiątki, które są związane z Książem oraz ich dziadkiem Karlem Endemannem – mówi Magdalena Woch.

Karl Endemann sprawował pieczę nie tylko nad Biblioteką Majoracką w Książu, ale również ulokowanym w zamku archiwum Hochbergów. Ponadto opiekował się gromadzoną przez pokolenia właścicieli zamku kolekcją, zgromadzoną w tzw. Kunstkabinett. Składały się na nią m.in.: instrumenty astronomiczne, zbiory przyrodnicze i numizmatyczne oraz pamiątki rodzinne. Dużą część kolekcji stanowiły cenne arrasy oraz malarstwo, głównie portrety i widoki np. okolic Sudetów. Karl Endemann był także nauczycielem dzieci pracowników książęcych, którzy mieszkali w Książu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto