Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Przygotowania do budowy obwodnicy zachodniej

Artur Szałkowski
Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha z dokumentacją w sprawie finansowania budowy szczawieńskiego odcinka obwodnicy. Obok niedokończony odcinek zachodniej obwodnicy Wałbrzycha
Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha z dokumentacją w sprawie finansowania budowy szczawieńskiego odcinka obwodnicy. Obok niedokończony odcinek zachodniej obwodnicy Wałbrzycha Dariusz Gdesz
Wałbrzych: Przygotowania do budowy obwodnicy zachodniej. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na inżyniera kontraktu.

Wałbrzych: Przygotowania do budowy obwodnicy zachodniej. Gmina Wałbrzych przygotowuje się do realizacji największej inwestycji drogowej w historii miasta. Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha to zadanie, którego wartość została oszacowana na około 350-370 mln zł. Dla porównania to nieco poniżej połowy całego budżetu Wałbrzycha na 2017 rok.

– Budowa zachodniej obwodnicy to dla nas ogromne wyzwanie. Inwestycję można porównać z budową odcinka autostrady – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – W normalnych warunkach takie zadania są realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W naszym wypadku inwestycję poprowadzi miasto.

W Zarządzie Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu trwa już budowa zespołu, który będzie odpowiedzialny za zorganizowanie i rozstrzygnięcie pierwszego, niezwykle ważnego przetargu.

– Będę szczęśliwy jeżeli do końca listopada uda się nam ogłosić przetarg na inżyniera kontraktu – wyjaśnia Roman Szełemej. – To firma, która przez pięć lat, czyli czas trwania inwestycji, będzie sprawowała nadzór nad jej realizacją.

Prezydent dodaje, że zadanie jest niezwykle skomplikowane. Nie chodzi bowiem o wybudowanie prostego odcinka drogi o długości 5,9 km. Zachodnia obwodnica Wałbrzycha będzie drogą dwujezdniową, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ciągu obwodnicy wybudowane zostaną m.in. trzy wiadukty, kładka i przejście podziemne dla pieszych oraz dwa węzły drogowe: węzeł Żeromskiego i węzeł Reja. W projekcie znalazły się także budowa ekranów akustycznych, oświetlenia drogi, sieci kanalizacji deszczowej i zbiorników retencyjnych oraz przebudowa istniejącej infrastruktury technicznej, takiej jak sieci naziemne i podziemne.

Większa część obwodnicy przebiega przez Wałbrzych, gdzie zarządcą dróg jest miasto. Jednak jej niewielki fragment znajduje się w granicach administracyjnych Szczawna-Zdroju i podlega zarządowi GDDKiA. Dlatego sprawę prowadzenia inwestycji na tym odcinku przez Wałbrzych trzeba było uregulować stosowną umową zawartą z GDDKiA. Została podpisana 12 października 2015 r. we Wrocławiu. Właśnie zawirowania wokół szczawieńskiego odcinka obwodnicy, spowodowały opóźnienia z przystąpieniem do jej realizacji. Dopiero 13 września 2017 roku podpisane zostało ostateczne porozumienie w sprawie przekazania przez GDDKiA pieniędzy na budowę szczawieńskiego odcinka obwodnicy. Według wariantu optymistycznego przetarg na budowę obwodnicy zostanie ogłoszony jeszcze w grudniu.

Pierwsze odcinki obwodnicy oddano do użytku w 1999 r. Wówczas miasto utraciło status stolicy województwa, a w 2003 r. na okres 10 lat status powiatu grodzkiego i inwestycję zawieszono.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto