Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Przywracanie dawnego blasku kościołowi pw. Świętej Barbary (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Ks. Władysław Terpiłowski, proboszcz Parafii pw. Świętej Barbary w Wałbrzychu podjął się niełatwej renowacji kościoła parafialnego
Ks. Władysław Terpiłowski, proboszcz Parafii pw. Świętej Barbary w Wałbrzychu podjął się niełatwej renowacji kościoła parafialnego Dariusz Gdesz
Na przełomie lat 60. i 70. w duchu przemian po Soborze watykańskim II masowo dokonywano przebudowy wystroju wielu kościołów. Niestety ze szkodą dla nich.

Wielu wałbrzyszan wie o trwającym remoncie kościoła pw. Świętych Aniołów Stróżów (tutaj fotogaleria z wnętrza wieży kościoła). Trudno nie zauważyć rusztowań na strzelistej wieży świątyni w centrum miasta. W cieniu tej inwestycji prowadzony jest remont starszego i nie mniej ważnego dla historii miasta obiektu sakralnego - kościoła pw. Świętej Barbary, patronki górników, którzy przez ponad 500 lat przyczyniali się do rozwoju regionu.

– Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę świątyni odbyła się 19 lipca 1869 r., a już 30 listopada 1870 r. miała miejsce uroczystość poświęcenia kościoła – mówi Adrian Ziątek, organista i kościelny parafii.

Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim. W tym samym stylu wykonano zainstalowane w nim organy ze słynnej firmie Schlag und Sohne ze Świdnicy. Wnętrze świątyni wypełniono piękną, barwną polichromią. Wystrój kościoła uzupełniały neogotyckie, drewniane ołtarze, ambona i balaski oraz witraże. W tym umieszczony w centralnym punkcie ołtarza witraż z patronką parafii, który przetrwał do naszych czasów, ale nieco zmniejszony. Niestety nie przetrwały ołtarze i ambona oraz polichromia. To efekt przebudowy świątyni, której dokonał ówczesny proboszcz na przełomie lat 60. i 70. W duchu przemian po Soborze watykańskim II. Kościół na Starym Zdroju jest jednym z wielu, które w trakcie prowadzonych wówczas inwestycji pozbawiono pierwotnego uroku. Obecny proboszcz podjął niełatwe, czasochłonne i przede wszystkim kosztowne wyzwanie. Chce przywrócić świątyni możliwie wiernie jej pierwotny wygląd.

– Nim rozpoczniemy przywracanie kościołowi jego oryginalnego wystroju, musimy wykonać pilne prace remontowe – mówi ks. Władysław Terpiłowski, proboszcz Parafii pw. Świętej Barbary w Wałbrzychu. – Zaczęliśmy od naprawy cieknącego dachu i wykonania odwodnienia kościoła. Teraz wymieniana jest instalacja elektryczna, która została zamontowana przez Niemców w latach 20.

Prace remontowe są finansowane z ofiar parafian, których niestety ubywa. W 2017 r. parafian było oficjalnie 7 004. W rzeczywistości wielu przebywa np. za granicą i liczba ta jest mniejsza. W 2018 r. oficjalna liczba parafian spadła do 6 970. Ofiary na remont zbierane po mszach w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Pieniądze na ten cel będą zbierane także w czerwcu, w trakcie festynu parafialnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto