Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Rozebrano legendarny zegar na stadionie Górnika (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Rozebrano kultowy wśród kibiców zegar na stadionie Górnika Wałbrzych w dzielnicy Nowe Miasto
Rozebrano kultowy wśród kibiców zegar na stadionie Górnika Wałbrzych w dzielnicy Nowe Miasto Artur Szałkowski
Wałbrzych: Rozebrano legendarny zegar na stadionie Górnika. Zniknął jeden z najbardziej charakterystycznych elementów obiektu i zarazem jeden z pierwszych w kraju stadionowych zegarów elektronicznych.

Wałbrzych: Rozebrano legendarny zegar na stadionie Górnika. Ubyły kolejne elementy obiektu sportowego na terenie dzielnicy Nowe Miasto. Po przeprowadzonej kilka lat temu rozbiórce trybun od strony nieistniejącego już basenu oraz szaletów i kas od strony Nowego Miasta, wyburzono kolejne obiekty. Zrównane z ziemią zostały kasy od strony pl. Skarżyńskiego oraz dawne budynki klubowe. Mieściło się w nich w przeszłości: mieszkanie służbowe popularnej wśród kibiców Górnika - „gosposi" zajmującej się m.in. pilnowaniem porządku na obiekcie, ponadto szatnie i prysznice dla sportowców i magazyny na sprzęt. Obiekty były zrujnowane, stanowiły zagrożenie, stąd decyzja o ich wyburzeniu.

Stadion Górnika Wałbrzych w zimowej szacie

W ramach rozbiórki wykonanej przez pracowników Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania w Wałbrzychu zdemontowano także górną część legendarnego wśród kibiców zegara stadionowego. Pozostały tylko jego dwie żelbetonowe podstawy. W 1969 r. zakończyła się modernizacja stadionu Górnika Wałbrzych i właśnie wówczas nad jedną z jego trybun został ustawiony zegar elektroniczny. Było to jedno z pierwszych tego urządzeń w kraju. Zegar został skonstruowany przez Zdzisława Waszkiewicza, we współpracy z Mieczysławem Głodem. Debiut zegara nastąpił w meczu o mistrzostwo II ligi piłkarskiej (obecnie I liga), w którym Górnik Wałbrzych pokonał Uranię Ruda Śląska 4:1

– Rozbiórki na stadionie zostały wykonane naszymi własnymi siłami, po ustaleniach z biurem inwestycji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu – mów Jerzy Radziuk, kierownik dział utrzymania miasta Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu. – Wpływ na decyzję o rozbiórce miały m.in. skargi od okolicznych mieszkańców, obiekty te zaczęły stwarzać zagrożenie. Ponadto miasto ma gotowy projekt modernizacji obiektu. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji trzeba będzie dokonać wyburzeń, m.in. trybun.

Zobaczcie jak ma wyglądać stadion Górnika na Nowym Mieście w Wałbrzychu po przebudowie

Stadion Górnika w dzielnicy Nowe Miasto, to obecnie ruina. Gotowa jest jednak dokumentacja projektowo-kosztorysowa, związana z przebudową obiektu oraz odbudową przyległego do niego kompleksu basenów. Na etapie projektowania uwzględniono parametry stadionu, które umożliwią rozgrywanie na nim meczów piłki nożnej na poziomie rozgrywek centralnych oraz organizowanie zawodów lekkoatletycznych, takich jak np. młodzieżowe mistrzostwa Europy. Dzięki temu obiekt uzyska co najmniej II kategorię IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych). To z kolei spowodowało, że stadion na Nowym Mieście został uznany za strategiczny dla polskiego sportu i w 2014 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki zadeklarowało wsparcie jego przebudowy.

Według planu stadion będzie miał sztuczne oświetlenie i częściowo zadaszoną trybunę dla 3 tys. widzów. Po wykonaniu rewitalizacji stadionu, planowana jest reaktywacja dawnego kąpieliska. Ma posiadać basen 50-metrowy, basen rekreacyjny ze zjeżdżalniami, brodzikiem i niewielką plażą z zapleczem. W koncepcji zagospodarowania obiektu pojawia się również 60-miejscowy hotel dla sportowców. Z deklaracji składanych przez władze miasta kilka lat temu, wynikało, że inwestycja rozpocznie się w 2014 r., potrwa 2-3 lata i pochłonie około 20-30 mln zł. Niestety zamierzenia nie zostały zrealizowane. Miasto musiało przeznaczyć wkład własny przewidziany na przebudowę stadionu, na bardziej pilne inwestycje, np. budowę mieszkań i remonty dróg. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy modernizacja stadionu.

Stadion został oddany do użytku w 1926 r., po raz ostatni przeszedł gruntowny remont w latach 1967-1968. Zbudowano wówczas żelbetonowe trybuny, które są obecnie w rozsypce i rosną na nich coraz wyższe drzewa. Praca przy remoncie obiektu prowadzona była w systemie dwuzmianowym. Przed południem pracowały profesjonalne ekipy budowlane, a w godzinach popołudniowych, w ramach tzw. czynu społecznego górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego „Wałbrzych”, która była właścicielem stadionu. Na początku lat 90. w związku z likwidacją wałbrzyskiego górnictwa, stadion na Nowym Mieście został pozbawiony gospodarza i zaczął popadać w ruinę. Władze miejskie zaczęły nawet rozważać utworzenie na zrujnowanym stadionie wysypiska odpadów komunalnych.

W swojej długiej historii obiekt sportowy na wałbrzyskim Nowym Mieście był areną wielu ważnych wydarzeń nie tylko sportowych, ale również religijnych, politycznych i kulturalnych. 22 lipca 1932 r. na stadionie odbył się wiec wyborczy NSDAP z udziałem Adolfa Hitlera. Tutaj możecie zobaczyć fotorelację i film z wizyty Adolfa Hitlera w Wałbrzychu.. 21 i 22 lipca 1956 r. na stadionie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze". 22 marca 1971 r. w ramach obchodów 25-lecia Górnika Wałbrzych, obiekt na Nowym Mieście gościł piłkarską reprezentację Polski. Rozegrała towarzyski mecz z drużyną Chemie Halle z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, który wygrała 3:2. W listopadzie 1980 r. na stadionie zorganizowano spotkanie mieszkańców z Lechem Wałęsą, przewodniczącym NSZZ „Solidarność", a rok później 29 listopada 1981 r. na stadionie odprawiona została polowa Msza Święta, której przewodniczył Prymas Polski Józef Glemp.

Największą frekwencją na stadionie odnotowano jesienią 1983 r. i wiosną 1984 r. Piłkarze Górnika Wałbrzych rozgrywali wówczas premierowy sezon w ekstraklasie. Po rundzie jesiennej wałbrzyszanie byli liderem, a ich mecze gromadziły na stadionie po 30-40 tys. kibiców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto