Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Rozmowa z Prof. Elżbietą Lonc, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

Elżbieta Węgrzyn
Prof. zw. dr hab. Elżbieta Lonc, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. A. Silesiusa w Wałbrzychu
Prof. zw. dr hab. Elżbieta Lonc, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. A. Silesiusa w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Prof. zw. dr hab. Elżbieta Lonc, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. A. Silesiusa w Wałbrzychu o planach i przygotowaniach do jubileuszu 15-lecia szkoły.

W ostatnich latach Uczelnia doczekała się prawdziwego kampusu. Macie nie tylko zabytkową siedzibę, nowoczesne pracownie, ale też aulę i akademiki. Jakie będą kolejne starania szkoły po uzyskaniu tej bazy?
Mamy dobrą infrastrukturę i jednostki organizacyjne, a w najbliższym czasie skupimy się na pozyskiwaniu środków na działalność naukową i tworzenie zespołów badawczych, które będą realizowały konkretne projekty. Drugim zadaniem jest pozyskiwanie zagranicznych studentów. Podczas ostatniego wspólnego spotkania Senatu i Konwentu p. Prezydent dr Szełemej informował o współpracy Wałbrzycha z Borysławiem. Tamtejsi studenci z kartą Polaka mogliby u nas studiować nieodpłatnie i na takich samych zasadach jak nasza młodzież. Powstałby też projekt badań o wspólnym dziedzictwie kulturowym polsko-ukraińskim.

Pracownicy PWSZ AS prowadzili już wcześniej badania. Co zmieni się w tym zakresie?

Część naszej kadry prowadziła badania związane ze zdobywaniem stopni i tytułów naukowych. Kandydatom na doktorów oferowaliśmy pomoc w ramach indywidualnych grantów wewnętrznych, zwykle rzędu kilku tysięcy. Teraz myślimy o bardziej kompleksowym działaniu i nacisku na powstawanie zespołów, prowadzących systematyczną działalność naukową.

Jaki jest cel tych przemian?
Nasza uczelnia, podobnie jak wszystkie tego typu państwowe wyższe szkoły zawodowe, które powstawały 15 lat temu, jest ukierunkowana głównie na działalność dydaktyczną, a powinna ewoluować do rangi placówki akademickiej, uniwersytetu. Są już ku temu podwaliny, a cel byłby osiągalny za jakieś 20, 30 lat. Tak samo proces przebiegał w innych miastach, jak Katowice, Opole, czy Zielona Góra, gdzie początkowo istniały wyższe szkoły pedagogiczne, wyższe szkoły inżynierskie, które w połączeniu z innymi dały uniwersytet. Aglomerację Wałbrzyską stać na posiadanie państwowej uczelni akademickiej, w której dydaktyka na wysokim poziomie podparta byłaby solidną działalnością naukowo-rozwojową.

Naukowcy potrzebują publikacji swoich osiągnięć. PWSZ AS ma własne wydawnictwo.
Wydaliśmy dotąd ponad sto książkowych pozycji monograficznych. Zwykle są to materiały pokonferencyjne. W naszym wydawnictwie ukazały się też dziesiątki skryptów dla studentów, ale nie wydajemy czasopisma figurującego na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co zresztą nie jest konieczne. Chcielibyśmy jednak, aby nasi pracownicy prowadzili badania na takim poziomie, aby ich wyniki publikowane były w najlepszych czasopismach naukowych figurujących na liście ministerialnej.

Mówiąc o inwestycjach w ludzi trzeba mieć też na względzie studentów.
Zależy nam na zmianie struktury kandydatów na studia licencjackie i ściągnięciu w nasze mury większej liczby studentów, którzy planowaliby związać się z uczelnią na dłużej. Obecnie nasza młodzież planuje głównie przyszłość zawodową, a nam zależy również na tych, którzy zdecydowaliby się na przyszłość naukową, czyli studia drugiego i trzeciego stopnia. Tacy „naukowo” zdeterminowani młodzi ludzie stworzyliby atmosferę do badań i sami braliby w nich udział.
Ważna jest też szybsza zmiana mentalności studentów. Dla mojego pokolenia, studentów lat 70. XX w. możliwość wyjazdu na zagraniczne „zachodnie” uczelnie była nieosiągalna. Spodziewaliśmy się zatem, że nasza młodzież będzie masowo korzystać z oferowanych jej obecnie możliwości. Tymczasem wielu aplikujących o uczestnictwo w programie Erasmusie rezygnuje często z wyjazdu, i zdarza się że zostają niewykorzystane wolne miejsca, np. na semestralne (roczne) studia w Grecji, Francji, Malcie, czy Turcji.

Zbliża się jubileuszowy, 15. rok istnienia uczelni i jej jubileusz. Czy znane są już plany przyszłorocznych obchodów?
Oczywiście, plan imprez jest już gotowy. W każdym miesiącu będzie przynajmniej jedno przedsięwzięcie związane z naszym skromnym jubileuszem. 30 września inauguracja 15. roku naszej działalności. Planujemy kilka międzynarodowych konferencji naukowych, a w połowie stycznia 2014 r. zapraszamy na koncert charytatywny połączony z licytacją prac naszych studentów architektury krajobrazu. Dochód z niego przekazany będzie na rzecz wałbrzyskiego hospicjum. Kulminacja obchodów nastąpi 16 czerwca, podczas Święta Uczelni, które poprzedzi pierwszy - wspólny z kadrą - Bal Absolwentów PWSZ AS. Przed nami jeszcze jedna uroczystość w tym 2012/13 roku akademicki. 5 lipca dyplomy uzyskają, oprócz licencjuszy, pierwsi nasi magistrowie. Zapraszamy wszystkich, zwłaszcza rodziców, na tę podniosłą uroczystość akademicką.

Elżbieta Lonc została Osobowością Roku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto