Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Ruszył remont dawnego pałacu von Mutiusów - byłych właścicieli uzdrowiska Stary Zdrój - ZDJĘCIA

Artur Szałkowski
Artur Szałkowski
Artur Szalkowski
Artur Szalkowski
Dawny pałac rodziny von Mutius - właścicieli uzdrowiska Stary Zdrój (niem. Altwasser). Obecnie budynek wielorodzinny
Dawny pałac rodziny von Mutius - właścicieli uzdrowiska Stary Zdrój (niem. Altwasser). Obecnie budynek wielorodzinny Artur Szałkowski
W Wałbrzychu trwa realizacja projektu związanego rewitalizacją 81 budynków (m.in. byłego pałacu właścicieli Starego Zdroju), w których działają wspólnoty mieszkaniowe i są administrowane przez MZB. Problemem jest jednak znalezienie wykonawców inwestycji.

W Wałbrzychu jest realizowany duży projekt związany z rewitalizacją 81 budynków mieszkalnych, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe i są administrowane przez Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu. Łączna wartość zadania wynosi 21 214 018,81 zł . Na jego realizację pozyskano fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Zgodnie z regulaminem konkursu, maksymalny poziom dofinansowania projektu z funduszy Unii Europejskiej wynosi maksymalnie 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Około 40 proc. wspólnot mieszkaniowych, które zawarło z Instytucją Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej umowy o dofinansowanie projektów, dokonało już wyboru wykonawców na całość prac rewitalizacyjnych określonych w dokumentacji aplikacyjnej. Obejmują m.in.: remonty dachów, a także elewacji, w tym również z dociepleniem, klatek schodowych, wykonanie osuszenia, wykonanie izolacji, wymianę wewnętrznych instalacji: wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych oraz wykonanie wentylacji. Niestety pozostałe wspólnoty mieszkaniowe objęte projektem wciąż mają problemy z wyłonieniem wykonawców. Wszystko dlatego, że na lokalnym rynku brakuje firm budowlanych.

– Zapytania ofertowe publikowane są w Bazie Konkurencyjności, umieszczane na stronie internetowej MZB. Kierujemy również zaproszenia do właścicieli firm budowlanych, by składali swoje oferty i podjęli współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi – wyjaśnia Kacper Nogajczyk, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu. – Wpływają również oferty znacznie przekraczające kosztorysy inwestorskie i wspólnoty mieszkaniowe postanawiają odrzucić takie oferty.

Do zakończenia terminu realizacji projektów pozostało już niewiele czasu, bo tylko do lipca-sierpnia 2019 roku. Czy to oznacza, że dotację pozyskaną na rewitalizację kilkudziesięciu budynków mieszkalnych w Wałbrzychu trzeba będzie zwrócić? Prezes MZB ma nadzieję, że do tego nie dojdzie. Na wszelki wypadek przygotowany został jednak plan awaryjny. Pod uwagę brana jest refundacja kosztów związanych z już wykonanymi remontami budynków, gdzie funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe, a ich administratorem jest wałbrzyski MZB. W regionie wałbrzyskim problemem jest nie tylko znalezienie wykonawców remontów budynków, również inwestycji drogowych.

Wśród obiektów, które zostały objęte programem rewitalizacji są m.in. budynki z czasów działalności słynnego w Europie uzdrowiska Altwasser, które funkcjonowało do drugiej połowy XIX w. na terenie Starego Zdroju - obecnie dzielnicy Wałbrzycha. Są to położone przy ul. 11 Listopada: dawny pałac rodziny von Mutius, do której należało uzdrowisko oraz dawny hotel Carla Seiferta, do którego w przeszłości przylegała nieistniejąca już restauracja. W sąsiedztwie hotelu stała również figura św. Jana Nepomucena, która stoi obecnie około 1 km dalej, w pobliżu kościoła pw. św. Barbary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto