Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych Stara Kopalnia: Pamiętają o zasługach badaczy górnictwa [ZDJĘCIA]

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Stowarzyszenia górnicze z Wałbrzycha i regionu upamiętniły Eufrozynę i Zygfryda Piątków - małżeństwo, dzięki któremu możemy poznać historię wałbrzyskiego górnictwa. Zasługi tych badaczy i popularyzatorów wiedzy przypomina odsłonięta 1 lipca 2022 tablica pamiątkowa. Zobaczcie zdjęcia z tej uroczystości.

Państwo Eufrozyna i Zygfryd Piątek - tablica pamiątkowa o nich przypomina

1 lipca 2022 o godz. 9 pod przy wejściu do budynku warsztatów mechanicznych w Starej Kopalni od strony ul. Wysockiego. uroczyście odsłonięto tablicę poświęconej wybitnym wałbrzyskim badaczom, bez których opowiadanie o historii badań wałbrzyskiego górnictwa, a także powstanie "Kroniki Wałbrzyskiej" i otwarcie pierwszej wałbrzyskiej ekspozycji dotyczącej górnictwa 25 września 1997 roku nie byłoby możliwe.
W spotkaniu uczestniczyła parlamentarzystka, władze Wałbrzycha i Starej Kopalni oraz przedstawiciele środowisk gwareckich, którzy związali swoją działalność zawodową z KWK "Wałbrzych", "Vitoria" i "Witold". Przemawiający podkreślali wagę gwareckich środowisk: pielęgnowanie przez nich pamięci, a także docenianie i umiejętność honorowania przez nie zasług tych, którzy zasłużyli się dla promowania wałbrzyskich walorów i etosu górniczej pracy.

- Pojmowanie historii nie jest bezimienne. Za nią stoją ludzie tacy jak państwo Piątek, wyjątkowe postacie - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Tablicę zaprojektował Aleksander Mucha. Podczas spotkania przeczytano wierszowaną laudację napisaną przez Witolda Pastuszko.

Państwo Eufrozyna i Zygfryd Piątek - zasłużeni dla Miasta Wałbrzycha

Państwo Eufrozyna i Zygfryd Piątek to wybitni badacze dziejów górnictwa w Wałbrzychu i okolicach. Pozostawili po sobie wiele prac naukowych dotyczących naszego regionu. Bez wątpienia bez przekazanej od nich wiedzy, bylibyśmy dziś ubożsi o wiele informacji o naszym regionie. Przez wiele lat związani pracą na rzecz wałbrzyskich kopalń. Byli inicjatorami powstania w 1997 roku, Muzeum Przemysłu i Techniki na terenie po kopalni Thorez, wchodzącego dziś w skład kompleksu Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Pani Eufrozyna była m.in. pomysłodawczynią i redaktorem naczelnym ukazujących się przez 11 tomów "Kroniki Wałbrzyskiej", była również współautorką koncepcji Ośrodka Dawnej i Nowej Techniki Górniczej, który w 1986 roku został otwarty na wałbrzyskim Sobięcinie.

Pan Zygfryd zasłużył się m.in. jako wicedyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Wałbrzychu, był autorem ponad 60 prac naukowych przetłumaczonych i opublikowanych w kilku językach. Przez lata pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie zabytków techniki. Państwo Piątek za swoje działania otrzymali wiele nagród, w tym ministerialnych. Ich zasług dla regionu i miasta Wałbrzycha nie sposób przecenić.

Zobaczcie Starą Kopalnię sprzed lat

Wałbrzych Stara Kopalnia: Pamiętają o zasługach badaczy górn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto