Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Tak w przeszłości świętowano 1 Maja w naszym mieście - ZDJĘCIA i FILMY

Redakcja
Do końca lat 80. Święto Pracy obchodzone 1 maja, było jednym z najważniejszych świąt w miejskim kalendarzu Wałbrzycha
Do końca lat 80. Święto Pracy obchodzone 1 maja, było jednym z najważniejszych świąt w miejskim kalendarzu Wałbrzycha archiwum Panoramy Wałbrzyskiej
Trasa wałbrzyskich pochodów pierwszomajowych nie ulegała zmianie. Delegacje poszczególnych zakładów pracy, instytucji, czy szkół spotykały się na skrzyżowaniu obecnych ulic: Kolejowej, Wysockiego oraz Sikorskiego i defilowały w kierunku pl. Tuwima

Do końca lat 80. Święto Pracy obchodzone 1 maja, było jednym z najważniejszych świąt w miejskim kalendarzu Wałbrzycha. Celebrowano je z wielką pompą. Wałbrzych był wówczas stolicą Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. Trzy miejscowe kopalnie węgla kamiennego: Thorez, Victoria i Wałbrzych zatrudniały ponad 20 tys. osób. Kilka tysięcy pracowało także w firmach świadczących usługi na rzecz górnictwa. Wśród nich największymi były: Przedsiębiorstwo Robót Górniczych i Dolnośląskie Zakłady Urządzeń Górniczych. Do tego dochodziły cztery koksownie i wiele innych, nieistniejących już zakładów pracy.

Miejskie obchody 1 Maja z oczywistych względów „kręciły się” wokół górnictwa. To kopalnie były bowiem motorem napędowym miejscowej gospodarki i źródłem dobrobytu regionu. Górnicy z nieistniejących już kopalń, wędrowali na pochody w kilkutysięcznych grupach i z wielkim fasonem. Każda kopalnia posiadała swoją liczną orkiestrę, która prowadziła górników z Wałbrzycha, Victorii i Thoreza, przygrywając do marszu rewolucyjne lub patriotyczne melodie. Oprócz górników w wałbrzyskich pochodach pierwszomajowych udział również delegacje pozostałych i zakładów działających na terenie miasta, urzędów, szkół, komunikacji miejskiej, służby zdrowia oraz szpitali. Ich przedstawicieli wyróżniały przede wszystkim stroje służbowe, np. pielęgniarki maszerowały w śnieżnobiałych, wykrochmalonych fartuchach z czepkami na głowach. Przez wiele lat w służbowych mundurach paradowali także pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Wałbrzychu. Mundury mieli nie tylko kierowcy autobusów i trolejbusów oraz motorniczowie tramwajów, również konduktorki i konduktorzy.

Obowiązkowymi akcesoriami, które nieśli w pochodach ich uczestnicy, oprócz flag narodowych, czerwonych sztandarów ludzi pracy oraz sztandarów zakładowych, były transparenty z hasłami propagandowymi. Ich treść nawiązywała głównie do dobrodziejstw, które niesie ze sobą socjalizm oraz przyjaźni ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto