Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Terminy rozpraw byłego komendanta MO

Artur Szałkowski
Leszek L. z lewej jako komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej i Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Wałbrzychu z prawej jako pierwszy komendant główny Policji
Leszek L. z lewej jako komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej i Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Wałbrzychu z prawej jako pierwszy komendant główny Policji KGP / ze zbiorów Biblioteki pod Atlantami
Wałbrzych: Terminy rozpraw byłego komendanta MO. Prokurator IPN oskarżył byłego szefa wałbrzyskiej milicji o popełnienie 92 zbrodni komunistycznych.

Wałbrzych: Terminy rozpraw byłego komendanta MO. Sąd Rejonowy w Wałbrzychu wyznaczył terminy posiedzeń w sprawie przeciwko Leszkowi L. Od 15 czerwca 1980 r. do 30 listopada 1988 r. pełnił funkcję komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej i Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Wałbrzychu. Akt oskarżenia przeciwko emerytowanemu funkcjonariuszowi został skierowany do sądu przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu.
Leszek L. został oskarżono o popełnienie 92 zbrodni komunistycznych, stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości. Polegały one na wydaniu w dniach 12-17 grudnia 1981 r. decyzji o internowaniu 92 osób.

– W sprawie za poszkodowane zostały uznane 92 osoby. Dlatego Sąd Rejonowy w Wałbrzychu wyznaczył siedem terminów posiedzeń, na których będą oni składali zeznania – mówi sędzia Agnieszka Połyniak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Świdnicy. – Termin pierwszego posiedzenie sądu został wyznaczony na wtorek 13 czerwca. Natomiast kolejnych posiedzeń na 18 i 19 lipca, 6 i 7 września oraz 19 i 20 września.

W akcie oskarżenia prokurator IPN ujął, że Leszek L. wydając decyzje o internowaniu powoływał się na przepisy nieistniejącego aktu prawnego w postaci dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego. W konsekwencji bezprawne pozbawił wolności 92 osoby. Wśród internowanych wówczas osób było m.in. trzech członków Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. Przesłuchany przez prokuratora IPN Leszek L. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10. Mieszkańcy regionu wałbrzyskiego, których internowano po wprowadzeniu stanu wojennego czekają z niecierpliwością na rozpoczęcie procesu.

– Bezpośrednich kontaktów z panem L. nie miałem, ale miałem z jego podwładnymi, którzy z działaczami opozycji obchodzili się w brutalny sposób – mówi Józef Zalas, działacz „Solidarności” internowany po wprowadzeniu stanu wojennego.

W negatywnym tonie o oskarżonym wypowiada się również Ryszard Mocek, działacz wałbrzyskiej „Solidarności”, którego podwładni Leszka L. wielokrotnie aresztowali i torturowali.

– W grudniu 1982 r. pobili mnie na tak, że wymiotowałem krwią. To mnie wyrzuci poza komendę, bym jak mówili „im tam nie zdechł” – wspomina Mocek.

Leszek L. był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników gen. Czesława Kiszczaka. Dowodem jest awans 20 maja 1990 r. na stanowisko komendanta głównego Policji. Był pierwszym szefem Policji po likwidacji Milicji Obywatelskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto