Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Trwa przebudowa ogrodu w Muzeum

Artur Szałkowski
Prace remontowe w muzealnym ogrodzie potrwają do 30 września
Prace remontowe w muzealnym ogrodzie potrwają do 30 września Dariusz Gdesz
W ramach projektu Rewitalizacji Śródmieścia Wałbrzycha, nowy wygląd zyska niedostępny dotychczas ogród muzeum

Mimo, że położony w centrum Wałbrzycha, o jego istnieniu wielu mieszkańców miasta po prostu nie wie. Mowa o uroczym ogrodzie położonym na tyłach Muzeum w Wałbrzychu. Dotychczas trudno było go dostrzec. Od ul. Straży Pożarnej i pl. Kościelnego odgrodzony był wysokim i rozpadającym się murem oraz gęstą roślinnością. Teraz sytuacja ulegnie zmianie. Chaszcze zostały wykarczowane, mur jest właśnie naprawiany, zmienia się również wygląd samego ogrodu.

- Dotychczas nasz ogród był utrzymany w stylu angielskim - mówi Marek Stadnicki, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu. - Teraz jego styl będzie bardziej przypominał francuski. Pojawią się alejki, a roślinność będzie wypielęgnowana.

W ramach przebudowy ogrodu zaistniała konieczność wycinki dwóch, około 80-letnich lip. Drzewa nie tylko rozsadzały konstrukcję muru otaczającego ogród, ale również niebezpiecznie chyliły się ku upadkowi. Dlatego konserwator zabytków zezwolił na wycinkę lip. Dzięki temu odsłonięty został widok z ogrodu na kościół ewangelicki Zbawiciela oraz kościół rzymskokatolicki p.w. św. Aniołów Stróżów. Ogród będzie dzięki temu idealnym miejscem na plenery malarskie. Od strony świątyni ewangelickiej, zostaną również wybudowane łukowe schody i brama. Drugie wejście do ogrodu będzie prowadziło, bezpośrednio z gmachu muzeum.

Roślinny wystrój ogrodu uzupełnią zwierzęce rzeźby autorstwa Marii Bor. W przeszłości rzeźby stały w parku na terenie wałbrzyskiej dzielnicy Rusinowa. Zabrano je do muzeum, kiedy dobrali się do nich wandale.

- W sezonie letnim w ogrodzie będzie funkcjonowała kawiarnia - wyjaśnia Marek Stadnicki. - W miejscu tym będziemy również organizować różnego rodzaju imprezy plenerowe.

W trakcie kończących się wakacji w ogrodzie muzeum odbywały się zajęcia dla dzieci. Wzięło w nich udział około 700 osób. Przebudowa ogrodu potrwa do końca września.

Śródmieście zmienia oblicze

Wartość programu Rewitalizacji Śródmieścia Wałbrzycha, to w przybliżeniu 40 mln zł. W tym 25 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. W ramach projektu wyremontowanych zostanie między innymi: prawie 50 elewacji kamienic w Śródmieściu, ulice: Kościuszki, Sienkiewicza oraz częściowo 1 Maja i Moniuszki, przebudowane będą też place: Teatralny i Kościelny. Projekt Rewitalizacji Śródmieścia Wałbrzycha ma się zakończyć w 2013 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto