Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

 Wałbrzych: Uczcili pamięć powstania w getcie warszawskim! Uroczystość w Bibliotece pod Atlantami!

Paweł Gołębiowski
W Wałbrzychu uczcili pamięć powstania w getcie warszawskim
W Wałbrzychu uczcili pamięć powstania w getcie warszawskim Paweł Gołębiowski
W kilka dni po 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, dokładnie 25 kwietnia, w Wałbrzychu odbyły się uroczyste obchody tego wydarzenia (powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku). Spotkanie w „Bibliotece pod Atlantami” zorganizowano, aby uczcić pamięć i oddać hołd bohaterskim bojownikom powstania oraz wszystkim, którzy zostali zamknięci i bestialsko zamordowani w getcie. 

W kilka dni po 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, dokładnie 25 kwietnia, w Wałbrzychu odbyły się uroczyste obchody tego wydarzenia (powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku). Spotkanie w „Bibliotece pod Atlantami” zorganizowano, aby uczcić pamięć i oddać hołd bohaterskim bojownikom powstania oraz wszystkim, którzy zostali zamknięci i bestialsko zamordowani w getcie. 

– Chcemy przywrócić pamięć o tych potwornych wydarzeniach, pamięć o ludziach, którzy ponoszą najwyższe ofiary konfliktów zbrojnych, a zwłaszcza pamięć o bezbronnych dzieciach, rówieśnikach naszych uczniów i przedszkolaków,  którym odebrano szansę na szczęśliwe  dzieciństwo, a życie zamieniono w piekło – mówiła Ewa Gratzke dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 w Wałbrzychu.

Szkoła zorganizowała tę uroczystość razem z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oddział w Wałbrzychu oraz Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu. 
W bibliotece zjawili się m.in.: Małgorzata Wiłkomirska przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Wałbrzycha, Sabina Chrapek przewodnicząca Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Żydów w Polsce oddział w Wałbrzychu , Renata Nowicka dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu , Doris Stempowska Przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu  i Zygmunt Nowaczyk były wiceprezydent Wałbrzycha, także członkowie Towarzystwa Społeczno -  Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział w Wałbrzychu, Stowarzyszenia Polska – Izrael, Stowarzyszenia Górnicza Pamięć, Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego nauczyciele i uczniowie PSP nr 37 oraz mieszkańcy Wałbrzycha. 
Były hymny, wystąpienia, dyrektor Gratzke przedstawiła najważniejsze fakty z przebiegu powstania od momentu jego wybuchu, w dniu 19 kwietnia 1943r, do ostatecznego upadku, w dniu 16 maja 1943r, kiedy  Niemcy wysadzili Wielką Synagogę Warszawską. 

Nawiązała też do wystawy „Wokół nas morze ognia”, którą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętnia 80. Rocznicę Wybuchu Powstania w Getcie. Zacytowała kilka  z ocalałych zapisków. Nazwiska autorów niektórych cytowanych pamiętników i dzienników są znane, inni pozostają anonimowi. Tylko kilkoro z nich ocalało, wielu zginęło, los niektórych jest nieznany. Pozostały po nich tylko słowa. Spotkanie odbyło się pod hasłem: Dzieci Getta. „Odebrano Wam życie, dziś dajemy wam tylko pamięć”.
Podczas uroczystości uczniowie szkoły nr 37 zaprezentowali także spektakl słowno - muzyczny Dzieci Getta. Wiele osób na sali uroniło łezkę.

W szkole z dzielnicy Piaskowa Góra podkreślają, że co roku włączają się do ogólnopolskiej akcji ŻONKILE prowadzonej  wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja ta nie polega tylko na wycinaniu i rozdawaniu papierowych żonkili, ale jest to obszerny projekt historyczno- edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli. 

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto