Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych w trójkącie gospodarczym z Lubinem i Wrocławiem

Artur Szałkowski
Artur Szałkowski
W zamku Książ w Wałbrzychu podpisano deklarację współpracy przy projekcie Alians S35
W zamku Książ w Wałbrzychu podpisano deklarację współpracy przy projekcie Alians S35 Dariusz Gdesz
Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej aglomeracji w trójkącie: Wałbrzych, Lubin i Wrocław wokół drogi ekspresowej S35. Ma się koncentrować głównie na branży motoryzacyjnej, która rozwija się w kierunku elektromobilności.

Inicjatywa związana z realizacją projektu Alians S35 to efekt prowadzonych rozmów pomiędzy zarządami: Agencji Rozwoju Przemysłu, KGHM Polska Miedź i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. W czwartek (6 czerwca) w zamku Książ w Wałbrzychu, przedstawiciele tych spółek podpisali deklarację o współpracy przy tym projekcie.

– Doszliśmy do wniosku, że konieczne jest skoordynowanie wysiłków i działań w szczególności w obszarze sieci transportowej, logistyki, przygotowania terenów na potrzeby inwestycji, skoordynowania polityki demograficznej, edukacyjnej, tak aby wykorzystać szansę jaką dla tego regionu zamkniętego w trójkącie miast: Lubin, Wrocław, Wałbrzych stanowi elektromobilność – mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP – W Kobierzycach pod Wrocławiem LG Chem buduje największą na świecie fabrykę baterii do samochodów, w Wałbrzychu Toyota produkuje napędy hybrydowe, także inwestycja Mercedesa realizowana w Jaworze nastawiona jest na elektromobilność. Do tego dochodzi mnóstwo mniejszych firm i Politechnika Wrocławska, która kształci w tym zakresie.

Pomysłodawcy projektu podkreślają, że jego realizacja nie będzie możliwa bez rozbudowy infrastruktury transportowej. Chodzi o stworzenie alternatywy dla autostrady A4 poprzez budowę drogi S35. Ponadto rozbudowę sieci szybkich połączeń kolejowych i rozbudowę lotniska we Wrocławiu, tak by mogły tam lądować i startować nawet największe samoloty transportowe świata.

– Aby nasz region rozwijał się dynamicznie konieczne jest przyjęcie spójnej strategii, która da szansę na stworzenie funkcjonalnie powiązanej infrastruktury oraz terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych – wyjaśnia Maciej Badora, prezes WSSE „Invest-Park”(tego samego dnia został odwołany z funkcji prezesa w związku z objęciem mandatu posła RP po Annie Zalewskiej. O sprawie przeczytacie tutaj

Także działalność KGHM Polska Miedź wpisuje się w tworzenie aglomeracji gospodarczej opierającej się na motoryzacji rozwijającej się w kierunku elektromobilności. Jak podkreślają pomysłodawcy projektu w tradycyjnym samochodzie osobowym z silnikiem spalinowym jest około 20 kg miedzi i metali rzadkich, które są wydobywane również w kopalniach KGHM Polska Miedź. Natomiast w samochodzie elektrycznym miedzi i metali rzadkich jest około 80 kg. Ponadto jak podkreśla Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., spółka od 2018 roku jest właścicielem ponad 400 hektarowej działki w Lubinie. Jest ona położona w pobliżu drogi ekspresowej S3 i przeznaczona pod inwestycje. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie tam wybudowana fabryka samochodów, co będzie stanowiło alternatywę, kiedy złoża miedzi będą na wyczerpaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto