Tajemnice okresu II wojny światowej związane z zamkiem Książ w Wałbrzychu, pałacem Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, czy podziemnymi obiektami kompleksu Riese, które są położone na terenie gmin Głuszyca i Walim wciąż ekscytują badaczy historii. Dlatego nie mogło ich zabraknąć w nowej produkcji Canal + Discovery (dom produkcyjny: Tvworking, producent: Kuba Bałdyga) pt. „Główne kwatery Hitlera”. Jest to 10-odcinkowy serial. Każda część będzie trwała około 45 minut i zostanie poświęcona innej kwaterze Adolfa Hitlera, m.in. Wilczemu Szańcowi, którego pozostałości są udostępniane turystom w Gierłoży koło Kętrzyna, zamkowi Książ w Wałbrzychu, czy bunkrowi przy Kancelarii Rzeszy w Berlinie.
– W każdym odcinku zaprezentowane zostaną relacje świadków, materiały archiwalne, wypowiedzi ekspertów oraz inscenizacje związane z konkretną kwaterą Hitlera. Natomiast Łukasz Kazek, który jest prowadzącym, zaprezentuje obecny wygląd kwater lub pozostałości w miejscach gdzie stały – wyjaśnia Bartek Bałdyga, szef produkcji.
Realizatorzy serialu wyjaśniają, że największym problemem przy jego realizacji było dotarcie do żyjących świadków. Ich liczba systematycznie maleje, poza tym nie wszyscy są w dobrej kondycji, a część nie chce wracać wspomnieniami do traumatycznych przeżyć z okresu II wojny światowej. Ponadto ekipie pracującej przy serialu dużo łatwiej było gromadzić materiał w Polsce niż Niemczech, np. przedstawiciele jednego z muzeów za naszą zachodnią granicą nie zgodzili się udostępnić do nagrań materiałów dotyczących berlińskiego bunkra, w którym Hitler popełnił samobójstwo.
W powiecie wałbrzyskim zdjęcia kręcono w obiektach Riese: Osówce (gmina Głuszyca) i Włodarzu (Walim), a także w pałacu Jedlinka (Jedlina-Zdrój), przy którym stoją dwie wierne repliki wagonów z pociągu Hitlera - Amerika.
Natomiast w Wałbrzychu zdjęcia kręcono w zamku Książ na stadionie w dzielnicy Nowe Miasto, gdzie Hitler wziął udział w wiecu wyborczym
Foto i videorelacja z wizyty Adolfa Hitlera w Waldenburgu (Wałbrzychu)
– Serial w unikatowy sposób przedstawi kwatery jako domy Adolfa Hitlera i pokaże jaki miały wpływ na jego decyzje i co się z tym wiążę przebieg II wojny światowej – wyjaśnia Łukasz Kazek, regionalista z Walimia, który jest pomysłodawcą i narratorem serialu. – Historia kwater Hitlera jest ułożona chronologicznie. Od powstania pierwszej poprzez okres wojny, aż do bunkra w Berlinie. W każdym odcinku będą relacje świadków, opinie ekspertów, oryginalne stylizacje oraz przedmioty z tamtego okresu: broń, gazety, dokumenty, mało lub całkowicie nieznane zdjęcia.

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?