Nasza Loteria

Wałbrzych: W zamku Książ kręcono zdjęcia do serialu dla Canal + Discovery (ZDJĘCIA)

Redakcja
Zdjęcia do serialu pt. „Główne kwatery Hitlera” kręcone były m.in. w zamku Książ w Wałbrzychu
Zdjęcia do serialu pt. „Główne kwatery Hitlera” kręcone były m.in. w zamku Książ w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Na przełomie marca i kwietnia 2019 r. na antenie Canal + Discovery zostanie wyemitowana pierwsza część 10-odcinkowego serialu poświęconego kwaterom Adolfa Hitlera. Część serii zrealizowano w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim.

Tajemnice okresu II wojny światowej związane z zamkiem Książ w Wałbrzychu, pałacem Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, czy podziemnymi obiektami kompleksu Riese, które są położone na terenie gmin Głuszyca i Walim wciąż ekscytują badaczy historii. Dlatego nie mogło ich zabraknąć w nowej produkcji Canal + Discovery (dom produkcyjny: Tvworking, producent: Kuba Bałdyga) pt. „Główne kwatery Hitlera”. Jest to 10-odcinkowy serial. Każda część będzie trwała około 45 minut i zostanie poświęcona innej kwaterze Adolfa Hitlera, m.in. Wilczemu Szańcowi, którego pozostałości są udostępniane turystom w Gierłoży koło Kętrzyna, zamkowi Książ w Wałbrzychu, czy bunkrowi przy Kancelarii Rzeszy w Berlinie.

– W każdym odcinku zaprezentowane zostaną relacje świadków, materiały archiwalne, wypowiedzi ekspertów oraz inscenizacje związane z konkretną kwaterą Hitlera. Natomiast Łukasz Kazek, który jest prowadzącym, zaprezentuje obecny wygląd kwater lub pozostałości w miejscach gdzie stały – wyjaśnia Bartek Bałdyga, szef produkcji.

Realizatorzy serialu wyjaśniają, że największym problemem przy jego realizacji było dotarcie do żyjących świadków. Ich liczba systematycznie maleje, poza tym nie wszyscy są w dobrej kondycji, a część nie chce wracać wspomnieniami do traumatycznych przeżyć z okresu II wojny światowej. Ponadto ekipie pracującej przy serialu dużo łatwiej było gromadzić materiał w Polsce niż Niemczech, np. przedstawiciele jednego z muzeów za naszą zachodnią granicą nie zgodzili się udostępnić do nagrań materiałów dotyczących berlińskiego bunkra, w którym Hitler popełnił samobójstwo.

W powiecie wałbrzyskim zdjęcia kręcono w obiektach Riese: Osówce (gmina Głuszyca) i Włodarzu (Walim), a także w pałacu Jedlinka (Jedlina-Zdrój), przy którym stoją dwie wierne repliki wagonów z pociągu Hitlera - Amerika.
Natomiast w Wałbrzychu zdjęcia kręcono w zamku Książ na stadionie w dzielnicy Nowe Miasto, gdzie Hitler wziął udział w wiecu wyborczym

Foto i videorelacja z wizyty Adolfa Hitlera w Waldenburgu (Wałbrzychu)

– Serial w unikatowy sposób przedstawi kwatery jako domy Adolfa Hitlera i pokaże jaki miały wpływ na jego decyzje i co się z tym wiążę przebieg II wojny światowej – wyjaśnia Łukasz Kazek, regionalista z Walimia, który jest pomysłodawcą i narratorem serialu. – Historia kwater Hitlera jest ułożona chronologicznie. Od powstania pierwszej poprzez okres wojny, aż do bunkra w Berlinie. W każdym odcinku będą relacje świadków, opinie ekspertów, oryginalne stylizacje oraz przedmioty z tamtego okresu: broń, gazety, dokumenty, mało lub całkowicie nieznane zdjęcia.

od 16 lat
Wideo

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto