Wałbrzych: Walczymy z wandalami

RED
W gminie podpisano porozumienie dotyczące walki z wandalami. Włączyło się kilka firm. Mają mieć na oku, czy obiekty, autobusy i urządzenia w parkach nie są niszczone i zgłaszać takie przypadki na policję.

Gmina wydaje rocznie dziesiątki tysięcy złotych z kieszeni podatników na naprawę zdewastowanych obiektów gminnych. Wandale niszczą sprayami elewacje budynków, w szczególności te świeżo odnowione. Demolują przystanki, wyrywają znaki drogowe. Po każdym weekendzie służby drogowe uzupełniają brakujące elementy oznakowania. Płacimy za to wszyscy.
W celu położenia kresu tym uciążliwym zachowaniom i zintensyfikowania działań gmina podpisuje porozumienie z policją, korporacjami taksówkarskimi, MPK oraz firmami ochroniarskimi. Wandal musi wiedzieć, że nie tylko Straż Miejska czy policja będą reagować na tak naganne zachowanie. Może to być kierowca z przejeżdżającej taksówki czy autobusu. Ustalenia dotyczące współpracy zostały określone na spotkaniu roboczym w czerwcu. Dzisiejsze porozumienie o współpracy daje początek szerszej akcji pn. „Razem bezpieczniej”.
Przedmiotem porozumienia są działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Wałbrzycha. Strony porozumienia, mając na względzie wagę problemu, dotyczącego bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta i ograniczenia ilości popełnianych, najbardziej uciążliwych czynów karalnych, deklarują wolę współpracy, która będzie polegała na:
a) bieżącym przekazywaniu informacji o zauważonych lub ujawnionych nieprawidłowościach służbom dyżurnym Policji i Straży Miejskiej. Zgłoszenia dotyczyć powinny takich zdarzeń, jak :
- agresywne, hałasujące, dokonujące dewastacji mienia grupy osób,
- spożywanie alkoholu w miejscach publicznych,
- zakłócanie spokoju i porządku publicznego,
- zanieczyszczanie i zaśmiecanie miejsc publicznych, lasów i parków,
- umieszczanie plakatów i ogłoszeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
- rozboje i kradzieże
b) służby porządkowe, w miarę posiadanych sił i środków, będą niezwłocznie interweniowały w sprawach będących przedmiotem zgłoszenia.

1.Specjalny numer telefonu.
Działania podejmowane w ramach akcji będą miały różnorodny charakter. Jednym z nich jest właśnie współpraca pracowników korporacji taksówkarskich, firm ochroniarskich i kierowców MPK ze SM. Uruchomiony został specjalny numer telefonu, na który interwencje mogą zgłaszać wszyscy uczestnicy projektu.
2.Kontrole placówek sprzedających alkohol.
Kolejnym elementem działań będą wykonywane przez SM szczegółowe kontrole placówek sprzedających alkohol. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zgodnie z art.18 ust.10 pkt 1-7 ustawy z 26 października 1982 r o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 70 poz.473 z późn. zm.) organ zezwalający cofa m.in. w przypadku :
nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a w szczególności sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym na kredyt lub pod zastaw,
powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy (określenie najbliższej okolicy zgodnie z zapisem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi brzmi „obszar mierzony od granicy obiektu, zamknięty trwałą przeszkodą o charakterze faktycznym, taką jak krawędź jezdni, zabudowa, która ze względu na swój charakter uniemożliwia dostęp oraz kontakt wzrokowy i głosowy, mur bez przejść oraz ciek wodny bez bliskich przepraw) zakłócenia porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez punkt sprzedaży, gdy prowadzący punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego.
wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł.
Nieprzestrzeganie zapisów ustawy grozi utratą pozwolenia na sprzedaż alkoholu.
Baczniej obserwowane będą również osiedla i place zabaw pod kątem osób spożywających alkohol. Art. 14 ust. 2 A ustawy o wychowaniu w trzeźwości

i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi: „Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów”. W tej sytuacji Straż Miejska nakłada na taką osobę karę grzywny (100 zł).
Aby akcja odniosła spodziewany efekt niezbędna jest pomoc i wsparcie ze strony mieszkańców - to Państwo najlepiej wiedzą, gdzie zbierają się grupy spożywające alkohol i zakłócające spokój.
3.Walka z grafficiarzami.
Kolejnym elementem akcji jest ochrona przed zniszczeniem i graffiti elewacji odrestaurowanych budynków, zwłaszcza śródmiejskich kamienic. Według tzw. “teorii wybitej szyby” pobłażanie drobnym patologiom prowadzi do degradacji całego środowiska i społeczności oraz do wzrostu przestępczości. Dlatego zamierzamy skupić się na problemach wszechobecnych bazgrołów na ścianach. Te drobne z pozoru działania zmieniają charakter i stan bezpieczeństwa całego miasta. Dbałość o elewację budynku musi stać się obowiązkiem nas wszystkich. Dlatego nie chcemy dłużej godzić się z traktowaniem niszczenia elewacji jako wykroczenia o znikomej szkodliwości społecznej (wartość zniszczeń do 250 zł). Nie ma możliwości naprawienia elewacji bez jej malowania od nowa, taka praca zawsze będzie stanowiła wielokrotność 250zł, zaś zniszczenia w skali miasta idą w miliony złotych. Dlatego domagamy się ścigania wandali z art.288 par.1 Kodeksu Karnego (zniszczenie mienia) skoro jest to możliwe w miastach (jak choćby w Inowrocławiu). To samo dotyczyć będzie osób naklejających dzikie ogłoszenia – trudne do usunięcia ślady kleju, taśm klejących i odbarwienia trwale niszczą podłoże, więc sprawcy tych czynów również powinni  być ścigani z art.288 KK par.1.
5. Dotychczasowe działania Gminy w celu poprawy bezpieczeństwa:
wspólne patrole SM i Policji - 10 weekendów wakacyjnych - już się rozpoczęły 25 czerwca - w Śródmieściu, na Podzamczu i Piaskowej Górze
rozszerzenie monitoringu w Śródmieściu o dodatkowe 8 kamer
Patrole konne SM w Książu
Wsparcie Policji (zakup samochodów - od 2005 wydatkowano na ten cel 375 tys. zł, zakup komputerów, przekazano 25 tys. zł. na utrzymanie komisariatu nr 3, co praktycznie zapobiega jego likwidacji, coroczne nagrody dla funkcjonariuszy w dniu święta policji).

Flesz - posypały się mandaty, czy też popełniasz ten błąd?

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3