Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Wskrzesić „Lisią Sztolnię” i uczynić ją atrakcją turystyczną

Artur Szałkowski
Jan Jędrasik, dyrektor wałbrzyskiej Starej Kopalni
Jan Jędrasik, dyrektor wałbrzyskiej Starej Kopalni Dariusz Gdesz
Wałbrzych: Wskrzesić „Lisią Sztolnię”. Jan Jędrasik nowy dyrektor Starej Kopalni ujawnił nam pomysły na jej rozwój.

Wałbrzych: Wskrzesić „Lisią Sztolnię”. Pod koniec listopada 2017 r. Anna Żabska, dotychczasowa dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu objęła funkcję prezes Zamku Książ w Wałbrzychu. Zwolnione stanowisko dyrektora Starej Kopalni, prezydent Wałbrzycha powierzył wówczas Janowi Jędrasikowi, który przez trzy lata był zastępcą Anny Żabskiej. Dlatego Stara Kopalnia nie stanowi dla niego żadnych tajemnic. Zdążył doskonale poznać obiekt i ma konkretne pomysły związane z jego funkcjonowaniem.

Stara Kopalnia, to przede wszystkim obiekt związany z historią wałbrzyskiego górnictwa. Niestety w jej ofercie turystycznej brakuje obecnie podziemnej trasy turystycznej, utworzonej w oparciu o chodniki, gdzie w przeszłości górnicy fedrowali węgiel. Udostępniana obecnie trasa podziemna, którą utworzono z połączenia dawnej sztolni szkoleniowej i tunelu do transportu kamienia na hałdy, nie spełnia oczekiwań większości turystów zwiedzających wałbrzyski obiekt. Rozwiązaniem byłoby udostępnienie im fragmentu historycznej „Lisiej Sztolni”. Niestety od ponad 15 lat jest częściowo zatopiona. W jej drożnych fragmentach gromadzi się natomiast dwutlenek węgla, w śmiertelnych stężeniach.

– Nawiązaliśmy kontakt ze spółką KGHM Cuprum Centrum Badawczo Rozwojowe. Korzystając z jej doświadczenia chcemy opracować projekt, który umożliwi przystosowanie „Lisiej Sztolni” do celów turystycznych – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. – W listopadzie na kongresie górniczym zorganizowanym w Krakowie, nawiązaliśmy kontakt z przedstawicielami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Chcemy korzystać z ich doświadczeń.

Kolejnym przedsięwzięciem zaplanowanym w najbliższej przyszłości, jest zaprezentowanie turystom goszczącym w Starej Kopalni, unikatowego zbioru geologicznego. Jego ozdobą są skamieniałe okazy flory, a także fauny karbońskiej. Zbiór jest własnością Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, przekazanym w depozyt Starej Kopalni. Niedawno zakończono jego inwentaryzację. Najciekawsze okazy kolekcji mają być prezentowane w gablotach ustawionych na parterze budynku nr 10 przy nieczynnym szybie „Julia”. Przedsięwzięciem, które zostanie zrealizowane na terenie Starej Kopalni najszybciej, to zagospodarowanie skarpy od strony ul. Wysockiego. Pieniądze na realizację projektu pozyskano z Funduszu Toyoty.

– Skarpa stanie się makietą pokazującą przekrój warstw geologicznych naszego miasta – wyjaśnia Jan Jędrasik. – W realizacji projektu wspierają nas gwarkowie z Thoreza, pracownicy Toyoty i lokalnych firm budowlanych oraz nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto