Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych wystarał się w Europejskim Banku Inwestycyjnego o 120 milionów złotych pożyczki na inwestycje

Paweł Gołębiowski
Dariusz Gdesz (Lisia Sztolnia - podziemna trasa turystyczna, jest wymieniana wśród planowanych inwestycji)
Wałbrzych wystarał się w Europejskim Banku Inwestycyjnego o 120 milionów złotych pożyczki na inwestycje

W Wałbrzychu szykuje się spory zastrzyk pieniędzy na inwestycje. Miasto wystarało się bowiem o pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Będzie to 120 milionów złotych z karencją wynoszącą sześć lat, 25-letnim okresem spłaty i oprocentowaniem w wysokości 0,56 proc.
– To ociera się o dotację – mówi Marek Rząsowski, radny z Wałbrzycha. Radni miejscy we wtorek, 31 lipca oczywiście „klepnęli” jednogłośnie uchwałę w tej sprawie. Ma być zatem w ten sposób dofinansowanych blisko 60 przedsięwzięć. Dofinansowanych, bo środki z EBI mogą stanowić do 50 procent kosztów inwestycji.

– Nasz wniosek został już zweryfikowany. Między innymi specjalna komisja oglądała wytypowane przez nas obiekty – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Miasto bowiem określiło miejsca, które mają być rewitalizowane z udziałem środków z banku EBI z Luksemburga. To obiekty, które dają nadzieję, że po wyremontowaniu będą przynosiły zysk lub zmniejszały różnego rodzaju koszty. Są wśród nich m.in. Lisia Sztolnia, czy Palmiarnia i zamek Książ, których rewitalizacja spowoduje napływ gotówki z biletów kupowanych przez turystów. Jest kilkanaście budynków komunalnych z przeznaczeniem na mieszkania, sala po kinie w WOK w dzielnicy Piaskowa Góra, termomodernizacja kilku szkół, Teatru Lalki i Aktora, remont zabytkowego obiektu po kuratorium na USC i Pałac Ślubów, doświetlenia przejść dla pieszych, remont budynku po komisariacie policji przy ul. Moniuszki, remonty ulic, w tym Placu Grunwaldzkiego (w części, której nie obejmie zachodnia obwodnica), i wiele innych.

Środki z pożyczki mają być wykorzystywane w ciągu 5 lat. Nie ma przy tym obowiązku realizowania wszystkiego co przedstawiono EBI. Można np. kolejno wybierać inwestycje, na które miasto będzie miało wkład. A może on pochodzić z budżetu gminy, ale także np. z ministerstwa, czy Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które zyskało takie finansowanie z EBI w ramach tzw. Planu Junckera – mówi prezydent Wałbrzycha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto