Wałbrzych: Z życzeniami urodzinowymi u Józefa Wiłkomirskiego - powstańca warszawskiego

RED
W trakcie wizyty u Józefa Wiłkomirskiego przekazaliśmy dostojnemu jubilatowi prezenty podarowane przez dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego
W trakcie wizyty u Józefa Wiłkomirskiego przekazaliśmy dostojnemu jubilatowi prezenty podarowane przez dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Artur Szałkowski
W trakcie wizyty u Józefa Wiłkomirskiego przekazaliśmy dostojnemu jubilatowi prezenty podarowane przez dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Józef Wiłkomirski jest ostatnim żyjącym w Wałbrzychu powstańcem warszawskim.

Urodziny Józefa Wiłkomirskiego - dyrygenta, wiolonczelisty i kompozytora, autora baletów, utworów kameralnych i orkiestrowych, a także pomysłodawcy, współtwórcy, długoletniego dyrektora i dyrygenta Filharmonii
Sudeckiej w Wałbrzychu oraz ostatniego żyjącego w Wałbrzychu - powstańca warszawskiego, przypadają 15 maja. W tym roku miały one niestety smutny charakter, bo zbiegły się z dniem pogrzebu Wandy Wiłkomirskiej - wybitnej skrzypaczki i pedagog, a prywatnie młodszej siostry Józefa Wiłkomirskiego. Dlatego naszą wizytę z życzeniami u dostojnego jubilata przełożyliśmy na czerwiec.

Z życzeniami do pana Józefa udali się Łukasz Kazek, regionalista i miłośnik historii Dolnego Śląska oraz Artur Szałkowski, dziennikarz wałbrzyskiego oddziału Gazety Wrocławskiej. Nie udali się z pustymi rękami. Dzięki pośrednictwu dziennikarki Arlety Zalewskiej uzyskali dla dostojnego jubilata prezenty przekazane przez Jana Ołdakowskiego - dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, m.in. najnowsze książki wydane przez tę placówkę. Józef Wiłkomirski jest wielkim miłośnikiem książek i nie krył zadowolenia z prezentu. Za naszym pośrednictwem złożył również podziękowania ofiarodawcy.

Józef Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 roku w Kaliszu. Pochodzi ze słynnej rodziny muzycznej. Jest synem Alfreda Wiłkomirskiego - skrzypka, dyrygenta i pedagoga. Przyrodnia siostra Maria była pianistką, solistką i kameralistką. Przyrodni brat Kazimierz był wiolonczelistą, kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Drugi przyrodni brat Michał skrzypkiem. Natomiast rodzona siostra Wanda - wybitną skrzypaczką i pedagogiem.

Józef Wiłkomirski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej. Został też uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Wałbrzycha”. „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” i „Honorowy Obywatel Kalisza”.
W 2009 r. Stowarzyszenie Inteligencji Twórczej w Wałbrzychu przy wsparciu magistratu i sponsorów wydało dwutomową autobiografię Józefa Wiłkomirskiego pt. „Lata 1926-2006 wspomnienia nie tylko muzyczne”. Natomiast
w lutym 2017 r. jej trzeci tom pt. „Minęło 10 lat... 2007-2016 w 90 rocznicę urodzin”. Ostatnia publikacja to zbiór przemyśleń i doświadczeń autora z ostatniego dziesięciolecia, felietonów opublikowanych w tym czasie oraz wymyślonych rozmów duchów postaci historycznych np. Newtona z Einsteinem.

W trakcie promocji trzeciego tomu autobiografii, która miała miejsce w lutym 2017 r. w wałbrzyskiej Starej Kopalni (fotorelacja z wydarzenia do obejrzenia tutaj), Józef Wiłkomirski powiedział, że kolejny, czwarty tom autobiografii wyda przy okazji swoich setnych urodzin. Przypomnieliśmy mu złożoną półtora roku temu deklarację i trzymamy za słowo.

Kobiety w MMA. Płeć nie taka słaba. WYWIAD

Wideo

Dodaj ogłoszenie