Wałbrzych zabiega o poprawę jakości powietrza - niebawem będzie Zielony Punkt!

Paweł Gołębiowski
Wałbrzych zabiega o poprawę jakości powietrza - niebawem będzie Zielony Punkt!
Wałbrzych zabiega o poprawę jakości powietrza - niebawem będzie Zielony Punkt! Paweł Gołębiowski
W Wałbrzychu w najbliższych dniach zostanie otwarty Zielony Punkt. Będzie znajdował się w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Sienkiewicza 6–8.

W Wałbrzychu w najbliższych dniach zostanie otwarty Zielony Punkt. Będzie znajdował się w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Sienkiewicza 6–8.

– Będzie w tym miejscu można zasięgnąć informacji od osoby, która będzie zorientowana we wszystkich programach dotyczących wymiany tak zwanych kopciuchów – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

To kolejny krok miasta, który ma prowadzić do poprawienia jakości powietrza, którym oddychają wałbrzyszanie. Piece węglowe mają bowiem największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza w mieście. Szacuje się, że jest ich tu jeszcze około sześciu tysięcy, pomimo działań prowadzonych od wielu lat. Zaczęło się w 2014 roku od podjętej przez radę miejską uchwały o ograniczeniu niskiej emisji. W latach 2014 – 2022 miasto sfinansowało wymianę (wydając prawie 6 mln zł) około 1500 pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła.
Później zaczęły się programy zewnętrzne. Trwają obecnie programy: Ciepłe Mieszkanie – adresowany do lokatorów budynków wielorodzinnych i Czyste Powietrze – dla właścicieli domków jednorodzinnych. Korzystanie z nich nie jest już jednak tak proste, jak to było w przypadku programu miejskiego.

– W naszym programie wystarczyło złożyć wniosek, przedstawić fakturę, że kupiło się piec gazowy i już. Teraz np. potrzebny jest najpierw audyt, za który trzeba zapłacić kilkaset złotych – wyjaśnia prezydent Szełemej.

Być może z tego powodu, wiele, szczególnie starszych czy ubogich osób rezygnuje z wymiany pieca. Przeszkoda bywa również konieczność załatwiania wszystkiego przez internet i telefon. Starsi ludzie wolą bezpośredni kontakt z człowiekiem, który im wszystko wyjaśni. I temu ma służyć Zielony Punkt.

Prezydent podkreśla, że masę kopciuchów wymieniono też w Wałbrzychu podczas remontów, starych kamienic. W latach 2013-23 miasto wydało na termomodernizację budynków gminnych i wymianę w nich źródeł ciepła ponad 88 mln zł. Termomodernizację przeszły także wszystkie budynki oświatowe i opiekuńcze.
Nic zatem dziwnego, że Wałbrzych od pewnego już czasu nie pojawia się w komunikatach o jakości powietrza. Obecnie pod tym względem w Polsce, wśród dużych miast (powyżej 100 tysięcy mieszkańców) plasuje się na 22 miejscu i jest na 217 w Europie.
– Ale do zrobienia jest jeszcze sporo.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie