W Wałbrzychu w najbliższych dniach zostanie otwarty Zielony Punkt. Będzie znajdował się w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Sienkiewicza 6–8.
– Będzie w tym miejscu można zasięgnąć informacji od osoby, która będzie zorientowana we wszystkich programach dotyczących wymiany tak zwanych kopciuchów – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
To kolejny krok miasta, który ma prowadzić do poprawienia jakości powietrza, którym oddychają wałbrzyszanie. Piece węglowe mają bowiem największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza w mieście. Szacuje się, że jest ich tu jeszcze około sześciu tysięcy, pomimo działań prowadzonych od wielu lat. Zaczęło się w 2014 roku od podjętej przez radę miejską uchwały o ograniczeniu niskiej emisji. W latach 2014 – 2022 miasto sfinansowało wymianę (wydając prawie 6 mln zł) około 1500 pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła.
Później zaczęły się programy zewnętrzne. Trwają obecnie programy: Ciepłe Mieszkanie – adresowany do lokatorów budynków wielorodzinnych i Czyste Powietrze – dla właścicieli domków jednorodzinnych. Korzystanie z nich nie jest już jednak tak proste, jak to było w przypadku programu miejskiego.
– W naszym programie wystarczyło złożyć wniosek, przedstawić fakturę, że kupiło się piec gazowy i już. Teraz np. potrzebny jest najpierw audyt, za który trzeba zapłacić kilkaset złotych – wyjaśnia prezydent Szełemej.
Być może z tego powodu, wiele, szczególnie starszych czy ubogich osób rezygnuje z wymiany pieca. Przeszkoda bywa również konieczność załatwiania wszystkiego przez internet i telefon. Starsi ludzie wolą bezpośredni kontakt z człowiekiem, który im wszystko wyjaśni. I temu ma służyć Zielony Punkt.
Prezydent podkreśla, że masę kopciuchów wymieniono też w Wałbrzychu podczas remontów, starych kamienic. W latach 2013-23 miasto wydało na termomodernizację budynków gminnych i wymianę w nich źródeł ciepła ponad 88 mln zł. Termomodernizację przeszły także wszystkie budynki oświatowe i opiekuńcze.
Nic zatem dziwnego, że Wałbrzych od pewnego już czasu nie pojawia się w komunikatach o jakości powietrza. Obecnie pod tym względem w Polsce, wśród dużych miast (powyżej 100 tysięcy mieszkańców) plasuje się na 22 miejscu i jest na 217 w Europie.
– Ale do zrobienia jest jeszcze sporo.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?