Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Zakwitła najstarsza magnolia rosnąca w granicach miasta - ZDJĘCIA

Redakcja
Zakwitła najstarsza wałbrzyska magnolia. Drzewo rośnie na terenie dzielnicy Stary Zdrój
Zakwitła najstarsza wałbrzyska magnolia. Drzewo rośnie na terenie dzielnicy Stary Zdrój Artur Szałkowski
Od 2016 r. magnolia rosnąca przy ul. Armii Krajowej w Wałbrzychu jest oficjalnie uznana za pomnik przyrody. Ogrodnik miejski Wałbrzycha określił wiek magnolii pomiędzy 200-300 lat.

Działka przy ul. Armii Krajowej, na której rośnie najstarsza wałbrzyska magnolia, jest własnością miasta. Stare, ale będące w dobrym stanie drzewo jest pod stałą opieką ogrodnika miejskiego. Regularnie dokonywane są cięcia pielęgnacyjne magnolii, w miejscach delikatnych spękań została podwiązana elastycznymi linkami, a pod konarami drzewa, które mogły ulec złamaniu ustawione zostały trzy podpory. W 2016 r. najstarsza wałbrzyska magnolia została oficjalnie uznana pomnikiem przyrody, o czym świadczy specjalna tabliczka przytwierdzona do konara drzewa.

W Wałbrzychu rośnie jedno z najstarszych drzew w Polsce

Ile lat ma najstarsza wałbrzyska magnolia? Tego dokładnie nie wiadomo. Według Michaela Liguza, ogrodnika miejskiego Wałbrzycha jej wiek należy określić na więcej niż 200 i nie więcej niż 300 lat. Bez względu na to, którą granicę wiekowa przyjmiemy, pewne jest, że magnolia rosła w tym miejscu, kiedy Stary Zdrój (od 1919 r. dzielnica Wałbrzycha) był jeszcze znanym i cenionym w Europie uzdrowiskiem (niem. Altwasser). Przyczyną upadku kurortu było naruszenie w 1868 r. przez miejscową kopalnię węgla kamiennego warstw wodonośnych, które były źródłem wód mineralnych.

Wiemy, gdzie rósł dąb z herbu Wałbrzycha

Z przekazów historycznych wynika, że dobry stan najstarszej wałbrzyskiej magnolii, to w dużej mierze zasługa ogrodnika, który mieszkał w jej sąsiedztwie i pielęgnował drzewo w pierwszej połowie XX wieku. Ogrodnik ten zajmował się także pielęgnacją szlachetnych i egzotycznych gatunków drzew, które rosły wokół pałacu Tielscha - założyciela nieistniejącej już słynnej fabryki porcelany na Starym Zdroju. Po II wojnie światowej park przy pałacu zlikwidowano. Podobno wspomniany ogrodnik widząc jak wycinane są drzewa, którymi przez lata się opiekował, dostał zawału serca i zmarł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto