Wałbrzyska Rada Kobiet promuje wprowadzenie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym

Redakcja
Paweł Gołębiowski
Wałbrzyska Rada Kobiet promuje wprowadzenie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym

Wałbrzyska Rada Kobiet promuje wprowadzenie w naszym mieście Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Panie zorganizowały specjalne spotkanie w tej sprawie. Zjawiły się tam ich dziesiątki, ale byli też panowie.
– W Wałbrzychu jest dobry grunt dla różnych nowatorskich idei, po nas na przykład inne miasta organizują akcję „Stop plastik”. Mam nadzieję, że w kwestii karty, także będziemy prekursorem, a dokładnie piątym miastem w Polsce, które przyjęło ten dokument – przekonywała Aldona Ziółkowska – Bielewicz przewodnicząca Wałbrzyskiej Rady Kobiet.

Kartę opracowaną przez Radę Gmin i Regionów Europy w 2006 roku, w Polsce pierwsza przyjęła Nysa. O tym czy zostanie przyjęta decyduje samorząd lokalny. Tak jak wszędzie, także w Wałbrzychu potrzebna będzie zatem zgoda Rady Miejskiej. Przyjęcie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym oznacza dla gminy silne i formalne zobowiązanie do przestrzegania zasad równości. Karta zobowiązuje do zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w podejmowaniu wszystkich decyzji w mieście. Zadaniem dla miast, które przyjęły Kartę jest też eliminacja stereotypów związanych z płcią na każdym polu. Na przykład w Lipsku oznaczenia drogowe mają męską i żeńska symbolikę, a pokoje do przewijania niemowlaków mają mężczyznę i kobietą i dzieckiem w oznakowaniu, a nie tylko kobietę.

Dokument, o którego wprowadzenie zabiega Wałbrzyska Rada Kobiet opiera się na sześciu podstawowych zasadach: równości kobiet i mężczyzn, rozwiązywaniu problemu wielorakiej dyskryminacji (nie tylko płciowej), zrównoważonemu udziałowi kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji w demokratycznym społeczeństwie, eliminacji stereotypów, włączeniu perspektywy płci do wszystkich działań samorządu, planowaniu działań o odpowiednich zasobach, niezbędnych do promowania równości kobiet i mężczyzn.
Kartę wprowadziło już około 1700 gmin w Europie.

– Wałbrzych będzie mógł skorzystać z szerokiego wachlarza środków unijnych dostępnych dla miast, które podpiszą ten dokument. Za te pieniądze będzie można m.in. zorganizować szkolenia , warsztaty, a także akcje społeczne przeciwdziałające dyskryminacji na różnym tle, także rasowym, religijnym czy dyskryminacji ze względu na orientacje seksualną, ale także zorganizować warsztaty motywacyjne dla kobiet, aby odważniej zakładały swoje firmy lub aplikowały o wyższe stanowiska”- mówi przewodnicząca WRK. Dodaje, że nasze miasto w wielu dziedzinach szczyci się poszanowaniem idei równości (np. więcej radnych kobiet, duży odsetek kobiet we władzach instytucji), ale jest jeszcze sporo do zrobienia.

Na przykład w wielu przedszkolach czy żłobkach ściany tych instytucji zdobią rysunki czy plakaty ukazujące stereotypowy wzorzec kobiety i mężczyzny tj., dzieci patrzą na obrazki, na którym mama bawi się z dzieckiem, bądź prasuje, gotuje, a tato jest z teczką, w mundurze bądź przy komputerze. Niestety, także nie we wszystkich szkołach zajęcia dodatkowe np. SKS są przewidziane dla dziewczynek i dla chłopców, w niektórych szkołach proponuje się zajęcia sportowe tylko dla chłopców. W firmach wciąż kobiety trafiają na szklany sufit, mimo tego że w Wałbrzychu także to kobiety są lepiej wykształcone, to w zarządach firm jest kobiet wciąż o kilkadziesiąt procent mniej niż mężczyzn – tłumaczą w WRK.

Dodają, że dokument, przed wprowadzeniem z życie, muszą zaakceptować władze miasta oraz Rada Miejska, co będzie poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi z różnymi środowiskami. – Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, jak i wiceprezydentka Sylwia Bielawska, jednocześnie członkini Rady Kobiet, kibicują tym działaniom WRK. Wałbrzyska Rada Kobiet ma nadzieję, że uda się przeprowadzić ten proces w dwa lata – mówi Aldona Ziółkowska-Bielewicz.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Greer

Na prawdę...? Mam mieć ból istnienia, bo znaki drogowe nie noszą nazw żeńskich ?! Każdy wspina się po szczeblach własnym tempem i kierując się swoimi wartościami siły i przekonań. Jak dla mnie, cały ten cyrk z feminizmem to łatwiejsza droga do osiągania celów, które postawiły sobie osoby z umiejętnościami mniejszymi niż wypaczone ambicje.

B
Bob

To śmierdzi na odległość lewackim feminizmem i tęczową nazi-ideologią.

Dodaj ogłoszenie