Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyski sputnik po renowacji

Artur Szałkowski
Wałbrzyski sputnik będący elementem miejskiej galerii rzeźby plenerowej został poddany renowacji
Wałbrzyski sputnik będący elementem miejskiej galerii rzeźby plenerowej został poddany renowacji Dariusz Gdesz
Wałbrzyski sputnik po renowacji. W najbliższym czasie zostaną odrestaurowane jeszcze cztery rzeźby plenerowe.

Wałbrzyski sputnik po renowacji. Rzeźba plenerowa autorstwa Andrzeja Szelesa stojąca na skwerze przy ul. Armii Krajowej, przed byłym hotelem „Sudety”, odzyskała dawny blask. To efekt zakończonych niedawno prac renowacyjnych, które wykonał Jan Walkowiak. Na wniosek Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Biuro Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, przekazało 3 tys. zł (brutto) na wykonanie renowacji pięciu rzeźb plenerowych. W pierwszej kolejności odrestaurowano wspomnianą już rzeźbę w dzielnicy Stary Zdrój, która przedstawia sputnik wlatujący w geste warstwy atmosfery ziemskiej.

Renowację czterech kolejnych rzeźb zlecono wałbrzyskiej artystce - Marii Bor. Przywróci ona blask m.in. swojemu dziełu z 1967 r., czyli wykonanym z ceramiki „Kwietnym babom”, które są ozdobą parku przy ul. Wrocławskiej. W tym samym parku Maria Bor dokona renowacji rzeźby „Aurora”, która została wykonana przez Adama Smolana w 1977 r. ze stali nierdzewnej. Artystka wykona także prace renowacyjne marmurowej rzeźby „Gest natury” z 1976 r. autorstwa Ryszarda Wojciechowskiego, która stoi przy ul. Głównej. Na razie nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca czwartej rzeźby plenerowej, którą odnowi Maria Bor.

Wałbrzyska galeria rzeźby plenerowej jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Był realizowany w latach 70. XX wieku. Ówczesne władze Wałbrzycha organizowały i finansowały wówczas prestiżowe plenery rzeźbiarskie, na które zapraszano wybitnych artystów. Efekty ich prac zdobiły później wałbrzyskie parki i skwery. Pierwotnie galerię tworzyły 52 rzeźby rozmieszczone na terenie Wałbrzycha i 10 rzeźb w Szczawnie-Zdroju. Niestety nie wszystkie rzeźby przetrwały do naszych czasów. Kilka zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez wandali lub w wyniku tragicznego wypadku (o sprawie przeczytacie tutaj).

Ponadto część rzeźb zmieniła lokalizację, np. rzeźba nagiej panny z fontanny przed ratuszem, w związku z przebudową pl. Magistrackiego została przeniesiona przed hotel Aqua-Zdroju przy ul. Ratuszowej, a rzeźba Harpie w związku z przebudową pl. Teatralnego została przeniesiona obok siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ul. Kasztanowej. Pozytywnym aspektem obu przenosin, była renowacja rzeźb. W ostatnich latach wałbrzyska rzeźbiarka Maria Bor odrestaurowała także rzeźby danieli oraz rzeźby muflonów stojące przy ul. Broniewskiego w dzielnicy Piaskowa Góra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto