Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyski szpital skutecznie leczy udary mózgu

Artur Szałkowski
Lek. med. Maciej Miś, koordynator pracowni radiologii interwencyjnej w Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, w której wykonywane są zabiegi trombektomii mechanicznej
Lek. med. Maciej Miś, koordynator pracowni radiologii interwencyjnej w Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, w której wykonywane są zabiegi trombektomii mechanicznej Dariusz Gdesz
Dzięki nowej metodzie leczenia, pacjenci po przebytym udarze mózgu, mają szansę na szybki powrót do zdrowia.

Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu zwiększył zakres świadczonych przez siebie usług medycznych. W placówce oficjalnie oddano do użytku drugą pracownię hemodynamiki. Obok już istniejącej, w której leczone są schorzenia kardiologiczne, nowa pracownia hemodynamiki będzie się zajmowała leczeniem udarów mózgu u pacjenta.

– Inwestycja związana z przygotowaniem pomieszczeń nowej pracowni oraz wyposażeniem jej w specjalistyczny sprzęt, kosztowała 3 mln zł – wyjaśnia Sylwia Grzondziel, rzecznik prasowy szpitala. – Pieniądze w całości pochodzą z naszego budżetu.

W nowej pracowni hemodynamiki wykonywane będą zabiegi embolizacji tętniaków mózgu, które wykonywane są w szpitalu już od kilku lat oraz zabiegi trombektomii mechanicznej. W obu przypadkach przez tętnicę udową pacjenta wprowadzany jest cewnik, który lekarz przeprowadza naczyniami krwionośnymi pacjenta do tętniaka lub tętnicy, w której znajduje się skrzeplina. Dzięki tej metodzie lekarz może dostać się do mózgu pacjenta w sposób mało inwazyjny, bez konieczności otwierania jego czaszki. Przy zabiegu embolizacji tętniak jest wypełniany cienką platynową nitką, która zasklepia go i uniemożliwia jego pęknięcie. Natomiast przy zabiegu trombektomii mechanicznej, z tętnicy pacjenta usuwana jest skrzeplina, która uniemożliwia przepływ krwi.

Nowa pracownia hemodynamiki wałbrzyskiego szpitala ma służyć nie tylko mieszkańcom regionu wałbrzyskiego, ale również wszystkim mieszkańcom południowej części Dolnego Śląska. Koszt jednego zabiegu trombektomii mechanicznej, to około 16 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto