Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyski szpital z wyższym kontraktem

Artur Szałkowski
Dariusz Gdesz
Specjalistyczny Szpital im. dra. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu zakończył z sukcesem negocjacje z NFZ w zakresie kontraktowania na 2013 r.

Po niełatwych negocjacjach, szpital uzyskał z Narodowego Funduszu Zdrowia większe w porównaniu z 2012 r. środki na leczenie szpitalne, ambulatoryjne specjalistyczne, świadczenia psychiatryczne oraz rehabilitacyjne.

– W 2012 r. kontrakt naszego szpitala wynegocjowany z NFZ wynosił 143 443 522 zł. Natomiast w 2013 r. wyniesie 145 172 695, 40 zł – mówi Jolanta Królak, kierownik działu rozliczeń świadczeń zdrowotnych Specjalistyczny Szpital im. dra. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. – Na tym jednak nie koniec. Najprawdopodobniej pod koniec pierwszego kwartału przeprowadzimy kolejne negocjacje z NFZ, w związku z oddaniem w naszym szpitalu do użytku, nowych oddziałów: pulmonologicznego i nefrologicznego.

Na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne szpital uzyskał o 14 proc. wyższy kontrakt w stosunku do 2012 r. W szczególności NFZ przeznaczył większe środki pieniężne na takie poradnie jak: hematologiczna, onkologiczna, neurochirurgiczna, kardiologiczna, ortopedii i traumatologii narządów ruchu, okulistyczna, chirurgii onkologicznej, urologiczna oraz chorób zakaźnych a w ramach poradni dla dzieci: kardiologiczna, okulistyczna oraz nefrologiczna. W tych poradniach kolejki będą niższe.

Znacząco więcej środków szpital uzyska także w ramach ambulatoryjnych świadczeniach diagnostycznych - tzw. kosztochłonnych (o 38 proc. więcej w stosunku do 2012 r.). Dotyczy to badań z zakresu kolonoskopii i gastroskopii.
W zakresie usług szpitalnych w ramach Świadczeń z Zakresu Terapeutycznych Programów Zdrowotnych Szpital również wynegocjował wyższy kontrakt o 17 proc. w stosunku do poprzedniego roku, między innymi na:

- leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C,
- leczenie zaawansowanego raka jelita grubego,
- leczenie raka wątrobowokomórkowego,
- leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca,
- leczenie raka piersi,
- leczenie raka nerki,
- leczenie szpiczaka plazmatyczno-komórkowego (plazmocytowego),
- leczenie Choroby Gaucher'a,
- leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego

Także w ramach świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień jak i z zakresu rehabilitacji leczniczej szpital zakończył negocjacje kontraktacyjne na poziomie wyższym w stosunku do 2012 r. odpowiednio o 9 proc. i 8 proc.
Natomiast w takich zakresach jak radioterapia oraz świadczenia odrębnie kontraktowanych - w przypadku szpitala dotyczy to dializoterapii, placówka utrzymała kontrakt na poziomie z 2012 r.

W zakresie świadczonych usług szpitalnych szpital uzyskał wyższy poziom kontraktu na 2013 r. w zakresach takich jak anestezjologia i intensywna terapia, urologia, okulistyka czy szpitalny oddział ratunkowy. Kontrakty te uległy zwiększeniu odpowiednio o 12 proc., 10 proc i 2 proc. W przypadku oddziałów pediatrycznych Szpital uzyskał kontraktowanie na poziomie odpowiadającym zapotrzebowaniu. Świadczenia w zakresie oddziału neonatologicznego i karetki N (dla noworodków) nie są limitowane.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto