Spis treści
Przy dzisiejszej prostocie architektonicznej te budynki są jak barwne ptaki z błękitem strzelistych okien i pastelowymi zdobieniami. Gdyby powstawały dziś, zapewne wyglądałyby inaczej, prościej, zgrzebniej - bez ostrych kantów i dysonansów.
Postmodernistyczna Kamienica pod Kotwicą?
Naszą galerię osobliwości architektonicznych z niezwykle trudnego dla Wałbrzycha okresu lat 90. XX w. otwiera jeden z najbardziej rozpoznawalnych wałbrzyskich zabytków Dom pod Kotwicą, Ankerhaus, kamienica "Pod Kotwicą", czyli Rynek 23. Zapytacie, skąd ten pomysł, przecież to barokowo-klasycystyczna budowla z podcieniami opisana na fasadzie datą roczną MDCCXCIX, czyli 1799 rok. Gdzież tu lata 90. XX wieku?
Otóż, gmach ten ma postmodernistyczny akcent i to nie jeden. W drugiej połowie lat 80. XX wieku budynek ten i sąsiednia kamienica "Pod trzema różami" były w bardzo kiepskiej kondycji. Górną kondygnację budynku "Pod Kotwicą", w tym dach rozebrano do gołych ścian, a z frontonu znikła charakterystyczna kotwica. W zasadzie, kolejny już raz w swoim długim życiu budynek ten otarł się o widmo rozbiórki.
Wałbrzych Rynek 23
Na szczęście zjawił wówczas się długoletni właściciel, który budynek wyremontował i przywrócił do dobrej kondycji. PKO BP, bo o nim mowa, miał tu siedzibę do drugiej dekady XXI wieku, kiedy kamienicę odkupiło od niego miasto. Również chodziło o jej ratunek i zagospodarowanie. Teraz swoją siedzibę ma tu m.in. Straż Miejska, ITS i monitoring miejski.

Gdzie tu postmodernizm? Otóż warto zwrócić uwagę, że kamienica ta zajmuje znacznie większy obszar niż jej część dobrze widoczna od frontu z Rynku, jej tył sięga aż do ul. Młynarskiej. W latach 90. na zapleczu budynku, od strony widocznej z ul. Kościuszki dobudowano przybudówkę, dodatkową część z wysokimi oknami. To właśnie charakterystyczny postmodernistyczny detal z tamtych czasów. Dzięki takiej stolarce w niższej części budynku ukrytej i niewidocznej z głównego miejskiego placu można było urządzić widną i przestronną salę operacyjną banku. Teraz mieści się tam sala z monitoringiem miejskim.

Tego w Wałbrzychu już nie ma. Niepowtarzalne relikty historii!
Biurowiec PZU
Gmach położony przy ul. Przemysłowej 12 w Wałbrzychu. Wybudowany został na początku lat 90. na terenie po dawnym budynku NOT-u.

Wałbrzyskie skarby
Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Obiekt stoi przy ul. Wysockiego 10 w Wałbrzychu zaprojektowana w 1995 roku. Przed wojną w tym miejscu mieściły się salony samochodowe, a po wojnie był to budynek Przedsiębiorstwa Robót Górniczych. Budynek w nowej formie otwarto 3 lipca 2001 roku.

Cukiernia Świerczyńskich w Wałbrzychu przy ul. Głównej 10
Obiekt wybudowany w 1994 roku stanowi dziś wizytówkę i charakterystyczny punkt dzielnicy.

Zobaczcie wałbrzyskie biurowce z lat 90. Piękności, czy szkarady?
Wałbrzyskie postmodernistyczne biurowce z 90. XX wieku. Jedn...
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?