Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyskie ruiny pod ochroną

Artur Szałkowski
Władze Wałbrzycha przeznaczyły zrujnowany budynek przy ul. Słowackiego 21 do rozbiórki. Decyzję w tej sprawie wstrzymał konserwator zabytków
Władze Wałbrzycha przeznaczyły zrujnowany budynek przy ul. Słowackiego 21 do rozbiórki. Decyzję w tej sprawie wstrzymał konserwator zabytków Dariusz Gdesz
Wałbrzyskie ruiny pod ochroną. Lista obiektów, które miasto zamierzało wyburzyć zaczęła się kurczyć. Częścią zainteresował się bowiem konserwator zabytków.

Wałbrzyskie ruiny pod ochroną. Zanosi się na to, że część budynków, które gmina Wałbrzych przeznaczyła do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny uniknie wyburzenia. Dotyczy to m.in. zrujnowanej kamienicy przy ul. słowackiego 21. Budynek nie został ostatecznie zburzony, bo służby konserwatorskie zamierzają wpisać go do ewidencji zabytków.

– Kiedy podano do publicznej wiadomości listę budynków, które gmina Wałbrzych zamierza wyburzyć, otrzymaliśmy prośbę o interwencję ze Stowarzyszenia Monitoringu Zabytków z Łodzi i z urzędu zajęliśmy się tą sprawą – mówi Maria Ptak, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. – Obecnie prowadzimy postępowanie dotyczące 40 obiektów z listy.

O wstrzymaniu decyzji o rozbiórce budynku przy ul. Słowackiego 21 i objęciu go ochroną zdecydowała opinia, którą konserwator zabytków otrzymał z Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu. Wynika z niej, ze obiekt pochodzi z lat 1840-1860 i jest jednym z najstarszych, które wzniesiono wzdłuż wytyczonej w 1824 roku drogi. Obecnie ul. Słowackiego. W przeszłości budynek był własnością rzemieślnika, który zajmował się budową wozów. Od 1937 roku w budynku działał natomiast najstarszy w Wałbrzychu sklep rybny. Obecny wygląd budynku odbiega od pierwotnego, bo był przebudowywany. Mimo to konserwator uznał, że zasługuje na ochronę. Podobna decyzja zapadła w sprawie budynku po byłym technikum, a następnie liceum ekonomiczne przy ul. 1 Maja. W przeszłości obiekt był siedzibą Gwarectwa Kopalń Glückhilfs- Friedenshoffnung.

Decyzję konserwatora zabytków wstrzymującą rozbiórkę tej nieruchomości gmina Wałbrzych zaskarżyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia. Prawdopodobnie po raz drugi zakończy się ona postanowieniem o zakazie rozbiórki i wciągnięciu obiektu do rejestru zabytków. W rozmowie z nami szefowa wałbrzyskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków przyznała, że jest przeciwna burzeniu tej nieruchomości. Uważa, że w budynku mogą powstać np. mieszkania komunalne. W najbliższych dniach może się okazać, że nie tylko budynek przy ul. Słowackiego 21 i były „Ekonomik” zostaną wykreślone z listy obiektów przeznaczonych do rozbiórki. Służby konserwatorskie zaplanowały bowiem oględziny kolejnych nieruchomości, które gmina zamierzała wyburzyć.

– W toku są postępowania prowadzone przez nas w sprawie nieruchomości położonych przy ulicach: Andersa 84, Armii Krajowej 51, Pankiewicza 6 oraz Młynarskiej 25 – wyjaśnia Maria Ptak. – W najbliższych dniach będziemy dokonywać oględzin każdego z tych obiektów.

Władze Wałbrzycha odnoszą się krytycznie do poczynań konserwatora zabytków. Wychodzą bowiem z założenia, że należy ratować i odrestaurowywać tylko obiekty, które mają największą wartość. Obciążanie miasta obowiązkiem ratowania każdej zrujnowanej nieruchomości, która ma choć minimalne walory zabytku mija się z celem. W miejskiej kasie nie ma bowiem pieniędzy na tego typu przedsięwzięcia. W efekcie stan techniczny objętej ochroną nieruchomości nadal będzie się pogarszał.

– Do tego tematu trzeba podchodzić w sposób realistyczny. Nawet krajów od nas znacznie bogatszych np. Niemiec, nie stać na remonty i renowacje każdego obiektu uznanego za zabytek – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Prezydent Wałbrzycha dodaje, że w przypadkach nieruchomości, które nie nadają się do remontu, a decyzją konserwatora zostały objęte ochroną, miasto będzie prowadziło procedurę odwoławczą, aż do jej całkowitego wyczerpania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto