Wałbrzyszanie chcą czystego powietrza

ARS
Dariusz Gdesz
Władze Wałbrzycha zwróciły uwagę wojewody na uchybienie, które jest w wydanej przez starostwo zgodzie na budowę zakładu przeróbki mułów

od koniec lipca wydział administracji architektoniczno-budowlanej zatwierdził projekt budowlany firmy Eko Carbo Julia i udzielił jej pozwolenia na budowę zakładu produkcji innowacyjnego paliwa energetycznego z odpadów poflotacyjnych. Chodzi o pozyskiwanie i przetwarzanie mułów węglowych, które zalegają w byłym osadniku kopalni Julia przy ul. Antka Kochanka.

– Ustawa Prawo budowlane stanowi, że jeśli inwestor spełni wymagania obowiązujących przepisów, nie mamy podstaw do nie udzielenia pozwolenia na budowę – wyjaśnia Bogusław Buczyński, naczelnik wydziału administracji architektoniczno-budowlanej Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.

Naczelnik dodaje, że Eko Carbo Julia przedłożyła wymagane przepisami dokumenty w tym między innymi wydane przez gminę Wałbrzych decyzje o warunkach zabudowy i decyzję środowiskową. Przedstawiciele wałbrzyskiego starostwa tłumaczą również, że wobec tego, decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą firmie Eko Carbo Julia pozwolenia na budowę zakładu, musieliśmy wydać. Na wnikliwą analizę złożonych i zgłoszenie inwestorowi konieczności wyeliminowania zawartych w niej uchybień, o ile zostałyby one znalezione, starostwo miało 65 dni. Przekroczenie tego terminu skutkowałby koniecznością płacenia przez powiat 500 zł kary za każdy dzień zwłoki.

Starostwo wydało Eko Carbo Julii pozytywną decyzję już po kilku dniach. Przedstawiciele gminy Wałbrzych uważają, że zatwierdzając projekt budowlany i udzielając pozwolenia na budowę zakładu produkcji brykietów opałowych z mułu węglowego, powiat przeoczył istotny fakt. Zezwolenie nie uwzględnia bowiem rozwiązań komunikacyjnych, związanych z funkcjonowaniem zakładu produkującego brykiety. Chodzi o drogi, którymi miałby być transportowany urobek. Dlatego prezydent Wałbrzycha zwrócił się z prośbą do wojewody dolnośląskiego o dokonanie oceny, czy wydana przez starostwo decyzja jest prawidłowa. Jeżeli nie, wojewoda będzie miał prawo ją uchylić.

– Z przeprowadzonej analizy programu ochrony powietrza wynika, że w Wałbrzychu jest przekroczony dopuszczalny poziom pyłów – tłumaczy Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Działalność projektowanego zakładu, bez rozwiązań komunikacyjnych, może zwiększyć poziom zanieczyszczenia powietrza.

Budowa instalacji, w której muły węglowe mają być mieszane z wapnem i przetwarzane na paliwo oraz materiały budowlane, to koszt ponad 10,3 mln zł. Z tego ponad 4,9 mln zł Eko Carbo Julia pozyskała z funduszy Unii Europejskiej. Budowa instalacji powinna ruszyć do końca listopada 2012 r. Przekroczenie terminu może oznaczać nakaz zwrotu dotacji.

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 28 sierpnia 2012.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie