Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyszanie niesumiennie segregują śmieci i oszukują na opłacie śmieciowej? Będą podwyżki?

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Boksy na śmieci powstały ostatnio m.in. na osiedlu przy ul. Karkonoskiej.
Boksy na śmieci powstały ostatnio m.in. na osiedlu przy ul. Karkonoskiej. Elżbieta Węgrzyn
Wzrastają wymagania dotyczące osiągania przez miasta, w tym Wałbrzych, procentu segregowanych odpadów komunalnych. Podczas sesji Rady Miejskiej w Wałbrzychu włodarz miasta zapowiedział ścisłe monitorowanie, czy mieszkańcy wywiązują się z obowiązku segregacji. Wskazał też niepokojącą praktykę uchylania się od ponoszenia opłaty za wywóz odpadów. Jak to wykryto i jak miasto chce z tym walczyć?

Spis treści

Segregowanie odpadów w 2023 roku - wymagania rosną. Miasto wie, kto nie segreguje i będzie karać

Podczas lutowej sesji Rady Miejskie w Wałbrzychu prezydent Roman Szełemej zaakcentował, iż w nadchodzących miesiącach gospodarka odpadami stanie się tematem przewodnim działań miejskiej administracji. Do zrobienia jest dużo, a część działań jest pilna.

- Mamy obowiązek uzyskać w 2023 roku poziom 35% segregacji odpadów zbieranych z naszego miasta. Musimy segregację doprowadzić do wyższego poziomu - wyjaśniał 16 lutego Szełemej i jak zaznaczył, iż ta norma jest wyśrubowana, a jeśli miasto nie zdoła jej osiągnąć, to zapłaci kary liczone w milionach złotych.

Wałbrzyszanie niesumiennie segregują śmieci i oszukują na opłacie śmieciowej? Będą podwyżki?
Prezydent Wałbrzycha zapowiedział zdecydowane działania mające na celu uszczelnienie systemu miejskiej segregacji odpadów. Sesja Rady Miejskiej w Wałbrzychu

Przystąpiono do monitorowania poziomu segregacji odpadów.

- Każdy wyrzucany do śmieciarki kubełek jest sprawdzany pod kątem tego, co zawiera. Mamy to wszystko nagrane, rozpoczyna się proces wysyłania zdjęć do poszczególnych nieruchomości - wyjaśnia prezydent i przypomina, że zgodnie z decyzją Rady Miejskiej wszyscy mieszkańcy miasta są zobligowani do segregacji odpadów, a każdy, kto się nie stosuje do tego obowiązku powinien płacić zamiast 35 zł za odbiór odpadów segregowanych, 70 zł - za niesegregowane.

Do tej pory nie podchodzono do kwestii segregacji restrykcyjnie i większość mieszkańców płaciła niższą kwotę automatycznie. Zwiększenie normy segregacji i widmo kary pieniężnej nałożonej na gminę ma to wkrótce zmienić. Kto nie segreguje, zapłaci wyższą kwotę za odbiór odpadów.

Wałbrzyszanie niesumiennie segregują śmieci i oszukują na opłacie śmieciowej? Będą podwyżki?
Takie śmieciarki odbierają wałbrzyskie odpady od listopada 2021. Elżbieta Węgrzyn

Przypomnijmy, że odbiorcą odpadów w mieście jest komunalny Miejski Zakład Usług Komunalnych w Wałbrzychu, który posiada własny Zakład Segregacji i Zagospodarowania Odpadów, sam też od listopada 2021 roku odbiera odpady od mieszkańców. Obecnie obowiązująca "opłata śmieciowa" została wprowadzona we wrześniu 2022 roku.
Władze Wałbrzycha w ostatnich miesiącach regularnie informowały, że jeśli poziom procentowy segregowanych odpadów nie wzrośnie, to czekają mieszkańców kary i podwyżki, wygląda na to, że scenariusz ten zaczyna być wprowadzany w życie.

Mieszkańcy oszukują na opłacie śmieciowej?

Podczas sesji w lutym 2023 podjęto też kwestię sumienności mieszkańców Wałbrzycha w kwestii płacenia opłat za odbiór odpadów. To, że nierzetelnych nie brakuje, okazało się przy okazji weryfikacji niezwiązanej ze śmieciami.

- Wnioski o dopłaty węglowe, których złożono około tysiąca były - zgodnie z zapisami ustawy - weryfikowane pod kątem innych opłat miejskich. Okazało się, że kilka procent - co stanowi znaczącą liczbę - to były osoby, które zgłosiły się o dodatek węglowy, a nie płaciły opłaty śmieciowej, czyli po prostu oszukiwały - relacjonował podczas sesji włodarz Wałbrzycha.

Zatem w przypadku około 100-tysięcznego miasta może dotyczyć kilku tysięcy osób.

Wałbrzyszanie niesumiennie segregują śmieci i oszukują na opłacie śmieciowej? Będą podwyżki?
Boksy na śmieci powstały ostatnio m.in. na osiedlu przy ul. Karkonoskiej.Elżbieta Węgrzyn

Nieuczciwość polega na tym, że za tych unikających płacenia za swoje odpady płacą ci uczciwi, którzy ponoszą opłatę śmieciową zgodnie z jej wymiarem. Miasto zamierza walczyć z tą sytuacją.

- Zwróciliśmy się do wszystkich zarządców nieruchomości od dużych spółdzielni aż do zarządców małych z przypomnieniem, że to zarządca ma obowiązek weryfikowanie listy płatników opłaty śmieciowej w oparciu o listy mieszkańców, w tym także czy ktoś dodatkowo nie mieszka, nie wynajął mieszkania. To się musi zmienić, uczciwie płacący nie powinni ponosić kosztów odpadów tych nieuczciwych - zapowiedział prezydent Wałbrzycha.

Jakie działania zapowiedziano:

  • dalsze budowanie z pieniędzy miejskich zamykanych boksów na pojemniki na odpady (jeden kosztuje ponad 20 tys. zł),
  • pilotażowy program czipowania pojemników (każdy mieszkaniec będzie miał dostęp tylko do swojego pojemnika)2, co ma wykluczyć "podrzucanie śmieci".

Boksy na śmieci powstały ostatnio m.in. na osiedlu przy ul. Karkonoskiej

Przypominamy zdjęcia z prezentacji miejskich śmieciarek, a także jak wyglądają nowe boksy na śmieci

Boksy na śmieci powstały ostatnio m.in. na osiedlu przy ul. Karkonoskiej.

Wałbrzyszanie niesumiennie segregują śmieci i oszukują na op...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto