Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyszanie oddali hołd obrońcy Westerplatte (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
W związku z 79 rocznicą wybuchu II wojny światowej, tradycyjnie oddano hołd Eugeniuszowi Grabowskiemu - obrońcy Westerplatte, który jest pochowany w Wałbrzychu
W związku z 79 rocznicą wybuchu II wojny światowej, tradycyjnie oddano hołd Eugeniuszowi Grabowskiemu - obrońcy Westerplatte, który jest pochowany w Wałbrzychu Artur Szałkowski
Wzorem ubiegłych lat przedstawiciele władz Wałbrzycha oraz kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego, uczniowie i rekonstruktorzy wojskowi, w drugą sobotę września odwiedzili grób Eugeniusza Grabowskiego i złożyli hołd obrońcy Westerplatte.

Od kilku lat stałym punktem wałbrzyskich obchodów kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej jest oddanie hołdu Eugeniuszowi Grabowskiemu - obrońcy Westerplatte. Ostatnie lata życia spędził u rodziny w Wałbrzychu, gdzie zmarł 10 maja 2001 r. i został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Przemysłowej. W tegorocznych uroczystościach przy grobie bohatera uczestniczyli przedstawiciele władz Wałbrzycha, kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego, dyrektor i uczniowie szkoły podstawowej nr 15 oraz rekonstruktorzy wojskowi.

Eugeniusz Grabowski urodził się 21 października 1914 r. w Kramarzewie, koło Białegostoku. Na Westerplatte został skierowany jako działonowy 30 lipca 1939 r. Był w stopniu kaprala i dowodził obsługą jedynej armaty, którą posiadali Polacy. Do czasu jej zniszczenia, Grabowski wraz z podległymi mu żołnierzami skutecznie likwidowali niemieckie stanowiska karabinów maszynowych, które ostrzeliwały Westerplatte. W czasie obrony półwyspu został ranny w głowę, a po kapitulacji trafił do niewoli, gdzie przebywał do końca wojny. Po jej zakończeniu Grabowski osiedlił się z rodziną w Kowarach, gdzie pracował w handlu. W 1997 r. przeprowadził się do synowej w Wałbrzychu. Zmarł 10 maja 2001 r. Pogrzeb obrońcy Westerplatte odbył się z asystą kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Eugeniusz Grabowski był odznaczony: Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Medalem Za udział w wojnie obronnej 1939, odznaką honorową Zasłużony dla Miasta Gdańska i Medalem 1000-lecia Miasta Gdańska. W 2015 r. z inicjatywy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie oraz za zgodą rodziny Eugeniusza Grabowskiego, na jego grobie został umieszczony Znak Pamięci.
Jest miniaturą krzyża z cmentarza polskich żołnierzy, którzy polegli i zostali pochowani na Westerplatte. Znak Pamięci opracowany został przez prof. Franciszka Duszenko z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Umieszczany jest na grobach Westerplatczyków z inicjatywy szkół noszących imię Obrońców Westerplatte po konsultacjach z rodzinami zmarłych bohaterów.

Decyzja o umieszczeniu Znaku Pamięci powstała podczas III Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte 3 października 1991 r. w Gdańsku. Stanowi dowód pamięci, szacunku o bohaterach, patronach szkół, a także okazję do nawiązywania kontaktów z ich rodzinami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto