Ważne dla mieszkańców regionu wałbrzyskiego i jeleniogórskiego, którzy pracowali legalnie w Niemczech

ZUS
Do ZUS wpłynęły pierwsze wnioski od mieszkańców regionu o świadczenia z Niemiec
Do ZUS wpłynęły pierwsze wnioski od mieszkańców regionu o świadczenia z Niemiec Dariusz Gdesz
Od poniedziałku (2 lipca) sprawy emerytalno-rentowe związane z pracą w Niemczech mieszkańców z rejonu wałbrzyskiego i jeleniogórskiego, są już załatwiane w placówce ZUS w Lubaniu. Nie trzeba tam jednak jeździć.

30 spraw wpłynęło w pierwszym dniu urzędowania do nowo otwartego RUM w Lubaniu. Dwa wnioski zostały złożone bezpośrednio w Lubaniu, a pozostałe zostały przekazane z Opola, które do tej pory rozpatrywało wszystkie wnioski z całej Polski. Od poniedziałku (2 lipca) sprawy emerytalno-rentowe związane z pracą w Niemczech mieszkańców z rejonu wałbrzyskiego są już załatwiane na miejscu, w placówce ZUS w Lubaniu. Obecnie pracuje tam 44 ekspertów w zakresie polskich i niemieckich przepisów emerytalno-rentowych. W ciągu 2-3 lat liczba konsultantów w Lubaniu wzrośnie do 65 osób.

– Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosków, które wpływały do Opola był już zbyt długi, dlatego musieliśmy uruchomić nowy ośrodek, do którego kierowane są wnioski z naszego rejonu, ale to wcale nie oznacza, że wszyscy muszą jechać do Lubania. Dokumenty można złożyć w każdej placówce ZUS w całej Polsce – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku. – Najpierw pojadą one do Opola, a stamtąd do Lubania. Ich obieg będzie nieco dłuższy niż tych, które zostaną złożone w placówkach podległych wałbrzyskiemu oddziałowi ZUS, ale samo załatwienie sprawy będzie szybsze.

Czym jest RUM?

Dla osób, które pracowały w Polsce i za granicą, emerytury i renty międzynarodowe ustalają wydziały realizacji umów międzynarodowych (RUM). Są to swego rodzaju centra eksperckie z pracownikami, którzy doskonale znają przepisy krajowe oraz rozporządzenia unijne i umowy międzynarodowe. Do tej pory wydziały te funkcjonują w dziewięciu oddziałach ZUS: w Elblągu, Gdańsku, I Łodzi, Nowym Sączu, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie i I Warszawie. Stały wzrost liczby międzynarodowych wniosków emerytalno-rentowych wymusił nie tylko rozbudowę istniejących już komórek RUM, ale także tworzenie nowych. Z początkiem lipca nowe RUM zaczęły działać nie tylko w Lubaniu, ale także Bydgoszczy, Lublinie, Toruniu.

Jak wniosek trafi do Lubania?

Wszystkie wnioski z całego kraju dotyczące Niemiec będą przekazywane najpierw do Opola i tam rozdzielane dla Wałbrzycha i Elbląga. Wnioski, które wpłyną do ZUS bezpośrednio w Wałbrzychu będą realizowane w Lubaniu.

Liczba Polaków pracujących za granicą stale rośnie. Według danych GUS aktualnie za granicą przebywa ponad 2,5 mln Polaków. Jest to m.in. wynik otwarcia zachodnich rynków pracy po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Dlatego do ZUS wpływa coraz więcej wniosków o emerytury i reny od osób, które pracowały w Polsce i poza granicami kraju. Wpływ wniosków o przyznanie emerytury-renty na podstawie umów międzynarodowych wzrósł w I kwartale 2018 roku o 34,3 proc. w stosunku do I kwartału 2017 r. oraz aż o 67,7 proc. w stosunku do I kwartału 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie