Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka dziura w środku Wałbrzycha. "Nie mamy pomysłu, jak zagospodarować ten teren" [ZDJĘCIA]

Artur Szałkowski
Tereny po kopalni Wałbrzych i koksowni Chrobry w Wałbrzychu
Tereny po kopalni Wałbrzych i koksowni Chrobry w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Wielka dziura w środku Wałbrzycha. Teren po kopalni spędza sen z powiek władz miasta. Jest skażony i pełen pułapek.

Wielka dziura w środku Wałbrzycha. Na razie władze miasta nie mają pomysłuy na zagospodarowanie terenu po kopalni Wałbrzych. Dopiero co ogromnym wysiłkiem finansowym gminy Wałbrzych udało się zagospodarować większość terenu po byłej kopalni Thorez i utworzyć tam centrum kultury i rozrywki. Na tym jednak nie kończą się problemy miasta związane z zagospodarowaniem terenów po górnictwie. Przy ul. Beethovena rozciągają się potężne obszary po zlikwidowanej kopalni „Wałbrzych”. Na terenach po kopalnianych osadnikach utworzono Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a przy nim kwatery, w których są składowane ich pozostałości. W budynku byłej dyrekcji kopalni od kilku lat jest siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Problem stanowi natomiast zagospodarowanie rozległego terenu, na którym wznosiła się w przeszłości m.in. wieża szybowa Matylda.

– Muszę przyznać, że nie mamy obecnie pomysłu w jaki sposób zagospodarować ten teren – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Ciężko zainteresować nim jakiegoś inwestora, bo musiałby zostać wcześniej zrekultywowany.

Z tego powodu nie wypalił projekt poprzednich władz Wałbrzycha, które tereny po kopalni „Wałbrzych” zamierzały przyłączyć do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. Nie było jednak żadnego zainteresowania inwestorów lokowaniem swoich pieniędzy na terenach po kopalni. Tymczasem potężny teren stał się mekką złodziej złomu, którzy rozbili m.in. potężną żelbetonową płytę zasłaniającą szyb Matylda. Odsłonięta została wielka dziura w środku Wałbrzycha o głębokości ponad 10 metrów. Złodziei złomu już nie przyciąga, bo wycięto z niej wszystkie metalowe elementy. W pozostałościach szybu widać natomiast ślady aktywności, prawdopodobnie eksploratorów, którzy próbują dostać się do jego wnętrza.

Podobny problem jak gmina Wałbrzych mają władze Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych S.A. w Wałbrzychu. Są właścicielami rozległego terenu sąsiadującego z terenem byłej kopalni „Wałbrzych”. W przeszłości działała tam koksownia „Chrobry”. Dziś królują tam złomiarze, którzy ryją teren w poszukiwaniu pozostałości miedzianych kabli oraz demontują pozostałości stojących tam obiektów.

– W 2005 roku przenieśliśmy naszą siedzibę z ul. Beethovena na Kosteckiego. Pozostałe obiekty po koksowni „Bolesław Chrobry” kompletnie nie są nam przydatne – mówi Wioletta Polak-Bodziony, rzeczniczka prasowa Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria S.A. – Aktualnie szukamy chętnych do zakupu tego terenu i zabezpieczamy budynki przed ewentualną „wizytą niechcianych gości”.

Władze Wałbrzycha pokładają duże nadzieje na zagospodarowanie terenów po kopalniach, w związku z projektem jaki będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej. Na jego realizację miasto pozyskało 485 tys. zł z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Naukowcy przeprowadzą kompleksowe badania tych obszarów Wałbrzycha, gdzie prowadzona była działalność górnicza i ustalą w jakim stopniu wpłynęła na degradację terenu oraz infrastruktury miasta. Raport końcowy może posłużyć do ewentualnych roszczeń odszkodowawczych miasta wobec Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która jest następcą prawnym zlikwidowanych wałbrzyskich kopalń.

Artykuł został opublikowany w Panoramie Wałbrzyskiej z 1 grudnia 2014 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto