Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy gdzie rósł dąb z wałbrzyskiego herbu (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Marcin Kuleszo, przy dębie zasadzonym w 1933 r. w miejscu po dębie, który był pierwowzorem herbu Wałbrzycha
Marcin Kuleszo, przy dębie zasadzonym w 1933 r. w miejscu po dębie, który był pierwowzorem herbu Wałbrzycha Dariusz Gdesz
Wiemy gdzie rósł dąb z wałbrzyskiego herbu. Miejsce zostało odkryte w trakcie rewitalizacji Parku im. Jana III Sobieskiego.

Wiemy gdzie rósł dąb z wałbrzyskiego herbu. Historycznego odkrycia dokonali dwaj pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, którzy sprzątali teren Parku im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu.

– Grabiłem liście oraz suche gałęzie i natrafiłem na kamień wystający z ziemi. Zacząłem rozgrzebywać ziemię wokół niego i okazało się, że to potężny głaz – mówi Stanisław Cieśla, pracownik MZUK w Wałbrzychu.

– Zainteresowało nas kto i w jakim celu zakopał ten głaz w tym miejscu. Dlatego poszliśmy po łopaty, by odsłonić go w całości – dodaje Janusz Wódczak, pracownik MZUK w Wałbrzychu.

Po tym jak pracownicy miejskiej spółki komunalnej usunęli ziemię z potężnego kamienia okazało się, że jest na nim inskrypcja wyryta w języku niemieckim: „Stadteiche gapflanzt 1933 antstelle der Wappeneiche”. W przekładzie na polski oznacza to: „Miejski dąb posadzony w 1933 r. na pamiątkę dębu herbowego”.

Sprawą zainteresował się Marcin Kuleszo, który kilka lat temu dokonał odkrycia dotyczącego powiązań Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego) z Wałbrzychem. Na podstawie materiałów z Muzeum w Wałbrzychu udało mu się wyjaśnić zagadkę kamienia i rosnącego obok niego dębu.

– W miejscu gdzie został wkopany kamień rósł dąb, który stał się pierwowzorem obecnego herbu Wałbrzycha. Drzewo to zachowało się na kilku zdjęciach i litografii z około 1875 r., które są w zbiorach wałbrzyskiego muzeum – wyjaśnia Marcin Kuleszo. – W 1932 r. drzewo niestety uschło i zostało usunięte wraz z korzeniami, w miejscu tym posadzono natomiast nowy dąb, który rośnie do dziś. Trzeba będzie teraz wykonać kwerendę w archiwach, która da odpowiedź, czy obecny dąb wyrósł np. z nasiona pobranego od swojego poprzednika.

Planowane jest wydobycia kilkutonowego głazu, który wkopano przy dębie, by ustalić, czy na jego odwrocie również nie ma inskrypcji. Miasto planuje oczyścić i wyeksponować głaz obok dębu. W ramach trwającej rewitalizacji tej części Parku im. Jana III Sobieskiego, teren zostanie oczyszczony z krzaków i chaszczy. Dzięki temu obok dębu będzie można odtworzyć wspaniały punkt widokowy na Śródmieście Wałbrzycha. Odrestaurowane mają zostać również kamienne schody, który prowadzą do dębu.

Drzewo, które rosło w tym miejscu przed 80 laty, było pierwowzorem herbu Wałbrzycha z 1764 r. W kolejnych latach dąb w herbie miasta ulegał modyfikacjom. Obecny jego wygląd został zatwierdzony w 1991 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto