18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda skontroluje starostwo (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski, fot. Artur Szałkowski
Prezydent Wałbrzycha zwrócił się do wojewody dolnośląskiego, o przeprowadzenie kontroli wszystkich działań Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, związanych z działalnością na terenie miasta firmy Eko Carbo Julia.

Eko Carbo Julia zamierza przetwarzać na brykiety opałowe, muł węglowy z pokopalnianych osadników. Władze Wałbrzycha są zaskoczone tym, że starostwo najpierw w ekspresowym tempie zaledwie kilku dni zatwierdziło projekt budowlany firmy mimo, że zawierał on zdaniem gminy uchybienia. Nie uwzględniono w nim bowiem rozwiązań komunikacyjnych, związanych z funkcjonowaniem zakładu. Kolejne podejrzenia władz Wałbrzycha wzbudziło to, że starostwo wydało decyzję o przekształceniu Eko Carbo Julii, prawa użytkowania wieczystego siedmiu działek na terenie miasta w prawo własności.

– Z początkiem 2013 r. Wałbrzych odzyska prawa powiatu grodzkiego i to my wówczas rozpatrywalibyśmy ten wniosek. Dlatego zastanawiający jest pośpiech starostwa – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Władze Wałbrzycha dodają, że do końca 2012 r. ma być przygotowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przewiduje on, że część działek użytkowanych przez Eko Carbo Julię jest przewidziana jako tereny zielone, a nie przemysłowe. Władze Wałbrzycha nie ukrywają, że nie są zainteresowane przemysłowym przetwarzaniem pokopalnianych osadników lub hałd. Spowoduje to bowiem wzrost zapylenia. Firma Eko Carbo Julia zwróciła się do starostwa z wnioskiem o przekształcenie posiadanego prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 31 sierpnia. Dwie decyzje w tej sprawie zostały jednak wydane dopiero 17 października, kiedy Robert Ławski, starosta powiatu wałbrzyskiego przebywał na urlopie. Dlatego decyzje podpisał jego zastępca.

– Decyzje powinny być rozpatrywane przez urząd w trybie pilnym, dlatego je podpisałem – wyjaśnia Augustyn Skrętkowicz, wicestarosta powiatu wałbrzyskiego.

Dodaje przy tym, żeby niczego mu nie insynuować, bo działał zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wszelkie wątpliwości związane z tą sprawą ma wyjaśnić nie tylko kontrola wojewody, ale również zarządzony przez starostę audyt wewnętrzny. Instalacja do przetwarzania mułów węglowych na paliwo została wybudowana w ponad 50 proc. Jej ukończenie planowane jest na koniec listopada.

– Termin uruchomienia instalacji będzie zależał od tego, jak długo potrwają jej procedury odbioru – mówi Katarzyna Gmerek z Eko Carbo-Julia, która jest kierownikiem projektu.

Budowa instalacji, to koszt ponad 10,3 mln zł. Z tego ponad 4,9 mln zł Eko Carbo Julia pozyskała z funduszy Unii Europejskiej. Muły węglowe firma zamierza dostarczać z należącego do niej osadnika pomiędzy ulicami Antka Kochanka i 1 Maja. Muł ma być dostarczany stamtąd wozidłem bez korzystania jak twierdzą jej przedstawiciele dróg publicznych pod zadaszenie w pobliżu instalacji. Następnie taśmociągiem, przebiegającym po terenie firmy dostarczany do instalacji.

– Około 80 proc. gotowego produktu będziemy wywozić koleją, obok instalacji mamy bocznicę – mówi Katarzyna Gmerek. – Pozostałe 20 proc., o ile pojawi się taka konieczność, zamierzamy wywozić transportem kołowym.

Artykuł został opublikowany w Gazecie Wrocławskiej 2 listopada 2012 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto