Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wulgarne napisy pojawiły się na mauzoleum w Wałbrzychu. Ruina świątyni nazistów budzi wiele skrajnych emocji ZDJĘCIA

Zdjęcia: Dariusz Gdesz Tekst: ARS (archiwum)
Mauzoleum w Wałbrzychu znajduje się na Nowym Mieście i jest częstym punktem docelowym spacerów okolicznych mieszkańców. Teraz ponownie zniszczone
Mauzoleum w Wałbrzychu znajduje się na Nowym Mieście i jest częstym punktem docelowym spacerów okolicznych mieszkańców. Teraz ponownie zniszczone Dariusz Gdesz
Wałbrzych jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie ponad 70 lat od zakończenia II wojny światowej wciąż stoi zdewastowane, ale ogólnie w niezłym stanie mauzoleum niemieckich nazistów. Władze miasta nie zamierzają go odrestaurować. Choć pojawiły się prośby, by ocalić, mauzoleum w Wałbrzychu od dewastacji. Właśnie pojawiły się na fasadzie wulgarne napisy.

Spis treści

Mauzoleum w Wałbrzychu kolejny raz niszczone przez nieznanych sprawców

Chuligani po raz kolejny zniszczyli elewację na mauzoleum w Wałbrzychu. Na obiekcie, zwanym świątynią nazistów pojawiły się wulgarne napisy. Podobne pojawiały się tutaj także w przeszłości. Zostały usunięte kilka lat temu, kiedy w obiekcie kręcono sceny do filmu.

Grupa wałbrzyszan chce ocalić mauzoleum na Nowym Mieście od zniszczenia

W Wałbrzychu pojawiły się grupy fanów historii chcących wyremontować to miejsce. Bo jest jedyne takie w Europie. Widzą w nim potencjał na atrakcję turystyczną Wałbrzycha. Przekonują, że obiekt został zbudowany jako pomnik dla żołnierzy poległych w wojnach. Pomysł ten budzi jednak wiele skrajnych emocji. Władze miasta odnoszą się do pomysłu sceptycznie. Postanowiły ani nie niszczyć go, ani nie pomagać w jego ocaleniu. Postanowiono jedynie zabezpieczyć wejście do mauzoleum w Wałbrzychu, aby nikomu nie stała się krzywda.

Historia mauzoleum w Wałbrzychu

Obiekt zbudowano w latach 1936-1938 w charakterze nazistowskiego Mauzoleum Dumy, Chwały i Siły, nazwanego Ehrenmal. Powstało w ramach realizowanego w Niemczech programu wznoszenia okazałych pomników chwały. Miały to być spektakularne miejsca czci i chwały poległych niemieckich żołnierzy, wyróżniających się wodzów oraz miejsc bitew. Stały się hitlerowskimi sanktuariami, wzorowanymi na architekturze militarnej. Pełniły tez rolę propagandową. W zamyśle miały być również miejscem indoktrynacji młodych Niemców. Właśnie z tego powodu przy mauzoleach w Niemczech, także niemieckim Waldenburgu tworzono spore place defiladowe do masowych zlotów.

Jak dojechać do mauzoleum w Wałbrzychu, zobacz na mapie poniżej.

Zobacz film o tajemnicach mauzoleum w Wałbrzychu

O mauzoleum w Wałbrzychu czytaj też poniżej i zobacz, jak tzw. świątynia nazistów wygląda w środku
Nazistowskie mauzoleum w Wałbrzychu. Miejsce wiejące grozą przyciąga filmowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto