Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka krajoznawcza - gdzie się wybrać?

Piotr Telichowski
fot. 123rf
Jaką ofertę wyjazdów wakacyjnych dla naszych najmłodszych przygotowały biura podróży oraz gdzie na Dolnym Śląsku można pojechać na rodzinną wycieczkę krajoznawczą pisze Piotr Telichowski.

Matury niemal na finiszu, testy gimnazjalne napisane - rok szkolny powoli się kończy i upragnione wakacje już za pasem. Niewiele dzieci może sobie samodzielnie zorganizować czas wolny. Zamiast pozwolić naszym najmłodszym całe dnie wlepiać oczy w ekran telewizora lub komputera, warto zastanowić się nad wysłaniem ich na jeden z wielu różnych obozów letnich. Bo "obóz robotyki" przestał już być domeną amerykańskich filmów familijnych, a stał się częścią polskiej, wakacyjnej codzienności.

Kolonie nad jeziorem, podczas których największą atrakcją był tenże akwen wodny, odeszły do lamusa. Obecnie rodzice i ich pociechy mogą przebierać wśród ofert specjalnych obozów, na których mali podopieczni poznają zasady programowania własnych robotów w oparciu o nieśmiertelne klocki Lego lub jak na przykład samodzielnie szyć i przerabiać gotowe ubrania.

Dobrym przykładem takiego obozu jest "Fantastyczny obóz RPG". Uczestnicy mają okazję rozwijać swoją wyobraźnię w świecie gier fabularnych, przygotowanym przez obozowych "mistrzów gry".

Gry RPG tłumaczone są czasem na język polski jako gry fabularne, bądź "rólgranie" tym różnią się od gier komputerowych, że do rozgrywki nie potrzeba komputera. Wystarczy kartka, ołówek i wyobraźnia graczy. Jeden z uczestników rozgrywki staje się "mistrzem gry" - osobą, reżyserem przygód, który opisuje to, co się dzieje wokół postaci, w jakie wcielają się gracze. To on decyduje o rozwoju fabuły, scenografii i tym, czy akcje postaci graczy, których podjęli się, powiodły się czy nie. Pochodną tych gier są też LARP'y, podczas których rozgrywka zamiast w wyobraźni dzieje się w określonym terenie, a gracze, wcielając się w odtwarzane przez siebie postaci, przygotowują stroje i wykorzystują swój talent aktorski.

- Obozy RPG cieszą się stale rosnącą popularnością, choć stanowią wyjątek w swojej kategorii. Zwykle to rodzice podejmują decyzję o wybraniu konkretnego obozu dla swoich pociech, a w przypadku obozu RPG, to sama młodzież najczęściej podsuwa rodzicom ten konkretnie obóz - mówi Kacper Domański, kierownik działu sprzedaży biura podróży Kompas.

10-dniowy wyjazd kosztuje, zależnie od tematyki obozu, od 1400 do 1700 złotych. Zwykle istnieje możliwość wykupienia dodatkowych pakietów ubezpieczenia, nadliczbowych wejściówek na basen lub karnetów do wykorzystania podczas gier terenowych.

Alternatywą dla specjalistycznych obozów tematycznych są tradycyjne wyjazdy wakacyjne, podczas których najmłodsi mogą połączyć zabawę na plaży ze sporadycznymi wycieczkami krajoznawczymi.

W tym roku do najbardziej popularnych należą wyjazdy nad wybrzeże północnych Włoch do takich miejscowości, jak Cesenatico, Rimini, Cervia czy Ravenna.

- Zwykle wyjazd wygląda tak, że po dojeździe na miejsce i aklimatyzacji, całe dnie możemy spędzać nad morzem, a wieczorami chodzić na spacery. Takie "nicnierobienie" pozwala skutecznie odpocząć od szkoły- mówi Anna Juszczyńska, uczennica gimnazjum. - Dla turystów organizowane są też wyjazdy do San Marino czy Mirabilandii (parku rozrywki) obok Ravenny - dodaje.

W przypadku zagranicznych kolonii musimy przygotować się na wydatek rzędu przynajmniej 1500 złotych. Ponadto w biurach podróży, które organizują podobne wyjazdy, warto zapytać o konieczność uiszczenia dodatkowych opłat na miejscu. Często trzeba przygotować przynajmniej 50 euro, które dziecko na miejscu będzie musiało zapłacić za bilety wstępu, bilety komunikacji miejskiej czy chociażby zmianę pościeli w hotelu, w którym się zatrzyma. Niekiedy też trzeba się liczyć z koniecznością dokonania opłaty "klimatycznej".

Wbrew obiegowej opinii wyjazdy za granicę nie są wcale droższe od wczasów w Polsce. Często jest tak, że 10 dni w Egipcie jest nawet tańsze niż 14-dniowy wyjazd nad jeziora czy do zakopiańskiej wsi Murza-sichla.
Rodzice z dziećmi najczęściej wybierają Karkonosze - to piękne tereny do uprawiania turystyki zarówno pieszej, jak i rowerowej, jednak mnogość atrakcji w górskich miejscowościach daje również całe gros możliwości osobom, które wolą spokojne spacery i zwiedzanie.

W dalszym ciągu najchętniej w Karkonoszach odwiedzane są Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra - to też dobra baza wypadowa na Śnieżkę oraz wycieczki do Czech. Bez wątpienia dużą popularnością wśród turystów cieszą się również Bory Dolnośląskie, które przybyłym gościom oferują możliwość uprawiania sportów wodnych oraz turystyki konnej, a także Dolina Baryczy. Kolejnym obowiązkowym punktem wakacyjnych wycieczek jest oczywiście stolica regionu - Wrocław, który latem przeżywa prawdziwe oblężenie.

- Jednocześnie większość gmin, miast, domy kultury oraz organizacje pozarządowe przygotowują szeroką ofertę wakacyjną dla dzieci i młodzieży, w tym kolonie i półkolonie - wszystkie muszą być zgłoszone w kuratorium oświaty - mówi Magdalena Szereniuk z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Dolny Śląsk jest także świetnym miejscem do organizowania weekendowych wycieczek rodzinnych. W ciągu dwóch wolnych dni możemy zwiedzić forty w Srebrnej Górze. Miłośnicy pieszych wycieczek mogą się wybrać na Ślężę, a domorośli historycy odwiedzić Wieżę Rycerską w Siedlęcinie, w której można znaleźć najstarsze w Europie freski przedstawiające historię króla Artura i okrągłego stołu.

Także wyjazdy na organizowane cyklicznie na Dolnym Śląsku imprezy cieszą się sporą popularnością.
Wśród najbardziej popularnych znalazły się organizowane na przełomie maja i czerwca Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota w Złotoryi. Pracownicy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej wskazują również, że wśród rodziców z dziećmi szczególną popularnością cieszą się Dni Twierdzy Kłodzko i Dolnośląski Karnawał Odrzański organizowany 16 czerwca we Wrocławiu.

Często wybieranymi imprezami cyklicznymi, m.in. dla rodzin z dziećmi, jest też święto "Jakuby" w Zgorzelcu, które odbędzie się 24, 25 i 26 sierpnia. Także "Święto Ceramiki" organizowane w Bolesławcu od 21 do 25 sierpnia cieszy się sporym zainteresowaniem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto