Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa na Wielką Sowę, znakomitym pomysłem na wycieczkę, ale...jest tam sporo śniegu. Zobaczcie!

Paweł Gołębiowski
Wycieczka na Wielką Sowę. Jest tam jeszcze sporo śniegu
Wycieczka na Wielką Sowę. Jest tam jeszcze sporo śniegu Paweł Gołębiowski
Jeśli lubicie wędrówki po górach i podziwianie wspaniałych widoków, to proponujemy wycieczkę na Wielką Sowę, najwyższe wzniesienie Gór Sowich (1014 m n.p.m.). Wybierając się tam teraz należy jednak odpowiednio ubrać się, bo co prawda w Wałbrzychu i okolicy śniegu już prawie nie ma, ale na Wielkiej Sowie jest go całkiem sporo. Przekonali się o tym turyści, którzy odwiedzili to miejsce w niedzielę, 28 stycznia (w galerii zrobione tego dnia zdjęcia).

Spis treści

Wieża widokowa dodatkową atrakcją Wielkiej Sowy

Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się wspaniała wieża widokowa. Niedawno (w lipcu 2023 roku) zakończył się jej remont. Kosztował 800 tysięcy złotych, a trwał wiele miesięcy ze względu na warunki atmosferyczne. Prace zaczęły się w sierpniu 2021 roku. Obejmowały m.in.: remont ścian zewnętrznych, stolarki okiennej, stropów żelbetowych, renowację stolarki drzwiowej, stopni betonowych i stalowych schodów, instalacji oświetleniowej i odgromowej oraz wykonanie tynków wewnętrznych.

Wyremontowana wieża została wzniesiona przez Zrzeszenie Towarzystw Gór Sowich w 1904 r. na terenie należącym do hrabiego Seidlitza-Sandreckiego.
W 1885 roku postawiono tu drewnianą wieżę widokową z czterema pomostami na różnych poziomach. U jej stóp stał bufet. Wieża przetrwała do 1904 roku. Na jej miejscu postawiono nową, murowaną już wieżę ku czci kanclerza Bismarcka.
Wieżę Bismarcka zaprojektował architekt Henning. Budowę 25 metrowego obiektu powierzono firmie Bastänier & George z Lipska. Kamień węgielny położono tu 01.07.1905 r.

Poszukiwany jest strażnik wieży na Wielkiej Sowie

Niestety wieża widokowa ostatnio była zamknięta. Zmarł bowiem jej strażnik i gmina Pieszyce poszukuje nowego.

Strażnik wieży widokowej na Wielkiej Sowie

Strażnik, czyli osoba, która otworzy w weekend wieżę dla turystów, odśnieży schody, posprząta teren wokół obiektu, a czasami posłuży turystom także dobrą radą, skieruje na odpowiedni szlak i poratuje innych wrzątkiem.

Dlatego jeśli:

  • lubisz chodzić po górach,
  • znasz Góry Sowie,
  • masz oko gospodarza obiektu, terenu i wolne weekendy,
  • jesteś otwarty na różnych ludzi,
  • nie boisz się odśnieżyć schodów, odmrozić palnikiem zasuw i wykonać innych gospodarczych czynności,
  • nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, aby w różnych warunkach przemierzać górskie szlaki i spędzić na szczycie Wielkiej Sowy kilka godzin,
    to prawdopodobnie szukają właśnie Ciebie

Na Wasze zgłoszenia czekają do czasu, aż znajdą właściwą osobę. Przesyłajcie swoje zgłoszenia (CV i list motywacyjny) na adres [email protected] lub składajcie je bezpośrednio w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy Pieszyce (ul. Kościuszki 2, 58-250 Pieszyce).

Potrzebujesz więcej informacji – zadzwoń, lub przyjdź na spotkanie – Referat Promocji Gminy Pieszyce – nr tel. 748367247, Pieszyce, ul. Mickiewicza 10.

Jak wejść na Wielką Sowę

Wycieczka na Wielką Sowę nie jest trudnym czy wyczerpującym przedsięwzięciem. Można wybrać się tam całą rodziną, z dziećmi. Wyruszyć można z Przełęczy Jugowskiej lub z miejscowości Rzeczka w gminie Walim. Tam najlepiej dotrzeć samochodem. Na szczyt będziemy szli około godziny.

Na mapie zobaczycie gdzie znajduje się Wielka Sowa:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto