Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami I Piknik Wałbrzyskich Organizacji Pozarządowych

Elżbieta Węgrzyn
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Wałbrzychu
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Wałbrzychu Elżbieta Węgrzyn
W sobotę, o g. 16 na stadionie przy ul. Kusocińskiego w ramach Dni Wałbrzycha 2010 odbył się I Piknik Wałbrzyskich Organizacji Pozarządowych. O swojej działalności opowiedzieli przedstawiciele wałbrzyskiego trzeciego sektora. Przy okazji można było skorzystać z porad i przekonać się, że działanie w stowarzyszeniach i fundacjach może być ciekawą i pożyteczną formą spędzania czasu.

Przedstawiciele stowarzyszeń ustawili swoje stanowiska na boisku przy stadionie (ul. Kusocińskiego). W trakcie tego pikniku można było poznać wałbrzyskie organizacje non profit, dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, aby założyć nowe stowarzyszenie lub fundację i jak pozyskiwać fundusze na ich działalność.

- Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Wałbrzychu - prezentowało prace powstałe podczas warsztatów terapii zajęciowej.

- Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" pokazało swój dorobek wydawniczy oraz prace malarskie swoich członków. - Zapraszamy do naszej galerii nieopodal wałbrzyskiego Rynku. Najbliższy wernisaż 7 września - zapowiada Anna Adamkiewicz.

- Polski Związek Niewidomych - koło w Wałbrzychu reprezentowała prezes Teresa Osika. Jan Czuchryta pokazywał, jak wyglądają znaki alfabetu Braille'a.

- Przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych" zachęcali dzieci i młodzież do przystąpienia do grup tanecznych. Pokazywano stroje ludowe i nagrody, które formacja zdobyła. - Poszukujemy dzieci i młodzieży powyżej 6 lat. Najbardziej brakuje nam chłopców - wyjaśnia Dorota Kowal, kostiumolog.

- Stowarzyszenie "Przyjaźń Dom Rodzina" ma siedzibę w dzielnicy Sobięcin. - Służymy poradami prawnymi, mediacjami rodzinnymi, skłaniamy też do aktywności na rynku pracy - mówi Ryszard Doś, wiceprezes.

- Przedstawiciele Fundacji Konsumentów z Wałbrzycha doradzali osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych wytwórców i sprzedawców. - Pomagamy nawet przebrnąć przez procesy sądowe. Zapraszamy do naszej siedziby na ulicy Mickiewicza - zaprasza Zofia Dembna, prezes oddziału wałbrzyskiego.

- Piękne serwety, szkło dekoracyjne, hafty krzyżykowe i richelieu pokazały tworzące wyroby rękodzielnicze aktywne członkinie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów: Irena Olczak, Danuta Szymala, Cecylia Mitręga oraz Agnieszka Charewicz. - Promujemy nasz związek i zachęcamy do obejrzenia naszych prac w zamku Książ podczas festynu "Dary Jesieni" - zaprasza pani Szymala.

- Fundacja "Carpe Diem" powstała na początku 2010 roku. - Rozkręcamy się dopiero, a w planach na najbliższe miesiące mamy aukcję dzieł sztuki wałbrzyskich twórców - zapowiada prezes Krystian Rosół. Członkowie fundacji za symboliczną złotówkę przeprowadzali badania: pomiary ciśnienia, BMI oraz zawartości tłuszczu.

- Młodzi koszykarze Górnika Wałbrzych namawiali młodzież do zasilania kadry i gry w kosza. Kacper Wieczorek, Mateusz Dudka, Artur Mucha i Marcin Ewiak sprzedawali też zeszyty z logo zespołu, a uzyskane pieniądze przekazali na potrzeby szkoleniowe zespołu.

- Stowarzyszenie Rowerowy Wałbrzych zapowiadało kolejne happeningi i działania na rzecz propagowania ekologicznego transportu. - Staramy się o utworzenie przy Galerii Victoria parkingu dla rowerów - mówi Mateusz Kaszubski.

- Wałbrzyskie Stowarzyszenie Młodzieży razem z Break TV zachęcało do zabawy multimediami. Młodzi aktywiści stworzyli przenośne studio nagrań. Paweł Szczepanowski, Krystian Olech i Jakub Wojnowski zapraszali do swojego studia i zabawy w karaoke.

- Dużym powodzeniem cieszyło się stanowisko Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Motocyklowego "Chełmiec". - Popularyzujemy sporty motocyklowe, liczymy że Wałbrzych stanie się liderem w tej dziedzinie - wyjaśnia Agnieszka Pałys. Stowarzyszenie przywiozło ze sobą motocykle sportowe dla dorosłych i dzieci oraz skafandry wielbicieli jednośladów.

- Pracownicy i wolontariusze z wałbrzyskiego Hospicjum promowali wolontariat. - Działamy od 16 lat i uświadamiamy ludziom, jak cenne jest życie - mówi Henryka Kowalczyk.

- Ciężarowcy Zagłębia Wałbrzych pokazywali swoją krzepę i zachęcali do uprawiania sportu. - Współpracujemy z wałbrzyskimi gimnazjami i rekrutujemy młodzież - opowiada trener Franciszek Ślęzak.

- Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej i Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu promowały zakładanie organizacji trzeciego sektora. - Oferujemy poradnictwo, materiały szkoleniowe i szkolenia jak zakładać stowarzyszenia i fundacje i jak pozyskiwać dla nich fundusze - wyjaśniali Agnieszka Szuba, Iwona Banasik, Anna Stanaszyk i Anna Rymanowicz.

- Najbardziej radosne - pomimo deszczu - stoisko prezentowało dokonania PTTK Ziemi Wałbrzyskiej. - Propagujemy aktywne spędzanie czasu i turystykę krajoznawczą - opowiada Wiesława Stanzon, sekretarz oddziału PTTK. Propozycjom wycieczek towarzyszyły dźwięki gitary i śpiew Trubadurów Górskich. Ich wykonania piosenek turystycznych znają mieszkańcy naszego miasta nie od dziś, bo uświetniają one m.in. miejskie uroczystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto