Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami miodobranie w pasiece z recyklingu w wałbrzyskiej Starej Kopalni (WIDEO)

Dariusz Gdesz
Dariusz Gdesz
Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
Wideo
od 16 lat
We wtorek, 20 czerwca w wałbrzyskiej Starej Kopalni odbyło się uroczyste miodobranie. To już drugie takie. Na terenie Centrum Nauki i Sztuki znajduje się bowiem maleńka, niezwykła pasieka z... recyklingu.

We wtorek, 20 czerwca w wałbrzyskiej Starej Kopalni odbyło się uroczyste miodobranie. To już drugie takie. Na terenie Centrum Nauki i Sztuki znajduje się bowiem maleńka, niezwykła pasieka z recyklingu. Sześć uli ustawiono tam 27 sierpnia 2021 roku, a do ich wybudowania użyto między innymi bębnów ze starych pralek.

Pasieka w Starej Kopalni powstała w ramach projektu „Elektryczne Śmieci”

Pasieka powstała dzięki współpracy Fundacji Odzyskaj Środowisko, Miasta Wałbrzycha i Organizacji odzysku AURAEKO w ramach projektu „Elektryczne Śmieci”. Na ulicach stanęły wówczas także czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ule z recyklingu mają natomiast czerwone daszki – w nawiązaniu do koloru pojemników na elektryczne śmieci.

– To typowa pasieka edukacyjna, a nie produkcyjna. Pokazujemy, że z materiałów odzyskiwanych z elektrośmieci można coś stworzyć. Powstaje z nich też między innymi biżuteria czy szachy – wyjaśniał obecny na miodobraniu Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Dodawał, że miód ze Starej Kopalni to rodzaj promocyjnego gadżetu,

Czysty miód z zielonego Wałbrzycha

Zaznaczał, że do Wałbrzycha przyjechał po raz pierwszy. Myślał, że zobaczy postindustrialne miasto, i jest zaskoczony tutejszą zielenią i czystym powietrzem. A z każdego ula w pasiece w Starej Kopalni, pomimo, że jest tylko edukacyjna, można zebrać około 20 litrów znakomitego miodu. Miód jest wielokwiatowy. Jego smak zachwalały też dzieci ze szkoły podstawowej w dzielnicy Podgórze, które uczestniczyły w miodobraniu. Najmłodsi mogli nauczyć się m.in. odsklepiania i wirowania miodu, obsługi miodarki, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat budowy uli z recyklingu, życia pszczół i produkcji miodu. Mogli też spróbować miodu, który osobiście wirował prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

– Mamy na naszym terenie blisko 600 hektarów lasów. To nie jedyna w Wałbrzychu miejska pasieka – podkreślał.

Jest taka m.in. na zamku Książ, jest w Teatrze Dramatycznym, także w fabryce Toyoty.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto