Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami pierwsze Międzynarodowe Targi Pracy w Wałbrzychu. Do wyboru były setki ofert!

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
Kto chce zmienić pracę lub szuka zajęcia, miał w Wałbrzychu w środę, 21 września wyjątkową okazję do zrealizowania zamierzeń. Odbywały się tu bowiem Międzynarodowe Targi Pracy.

Kto chce zmienić pracę lub szuka zajęcia, miał w Wałbrzychu w środę, 21 września wyjątkową okazję do zrealizowania zamierzeń. Odbywały się tu bowiem Międzynarodowe Targi Pracy. W Hotelu Biały przy ul. Piotra Wysockiego zjawiło się ponad 50 wystawców. Oprócz krajowych, byli także z: Holandii, Czech, Austrii, Niemiec.

– Te targi od wielu lat organizowane były w Zgorzelcu. Teraz, po raz pierwszy, postanowiliśmy zorganizować je w Wałbrzychu – mówiła Zuzanna Bielawska, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Dodawała, że w regionie wałbrzyskim bezrobocie jest na poziomie 11,7 proc. To sporo, bo w kraju wynosi 4,9 proc., a na Dolnym Śląsku 4,4 proc.

Takie dane mogły trochę dziwić, kiedy podczas wałbrzyskich Targów odwiedzało się kolejne stanowiska wystawców.
– Jestem zaskoczony. Nie mam specjalnych kwalifikacji i myślałem, że nic tu dla siebie nie znajdę, a jest zupełnie inaczej - mówi wyraźnie zadowolony wałbrzyszanin, pan Jerzy.

Propozycji była bowiem po prostu cała masa. Na przykład firma NSK działająca w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej poszukuje obecnie 40 osób do pracy na produkcji i w logistyce, natomiast Mando, czyli inna firma ze Strefy – chce zatrudnić około 30 osób jako operatorów produkcji, i prawie drugie tyle w magazynie. Zapowiadają, że po nowym roku będą poszukiwali około 120 pracowników.

Na Międzynarodowych Targach Pracy w Hotelu Biały swoje stanowisko miała też sama WSSE „Invest-Park”.

– Prezentujemy ofertę firm, należących do Klastra Edukacyjnego Invest in EDU, które nie mogły przyjechać na targi. Poprzez swoją działalność zachęcamy do podjęcia pracy w firmach z obszaru działania Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale także do zdobywania konkretnej wiedzy i podnoszenia swoich kwalifikacji. – mówiła Aleksandra Smoniowska, wicedyrektor Departamentu Innowacji i Współpracy Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU”.

Strefa z działającymi tam firmami to oczywiście ogromny pracodawca. Ale na Targach prezentowały się też np służby mundurowe - Wojsko, Policja, Straż Graniczna, był ZUS i MOPS, PKP Intercity, były przedsiębiorstwa z regionu, np. ze Strzegomia czy Colgate-Palmolive Company ze Świdnicy. W tej ostatniej chcą teraz zatrudnić 13 operatorów produkcji, a jedynymi warunkami są właściwie: chęć do podjęcia pracy i gotowość do pracy czterobrygadowym systemie.
Na początek zarobić tam można 3600 zł brutto, do tego 675 zł dodatku i jeszcze 350 zł za pracę w nocy.

Zdecydowanie więcej płacą za granicą. Na przykład 18 - 19 euro za godzinę brutto. Agencje pośrednictwa pracy m.in. z Niemiec miały propozycje legalnego zatrudnienia za zachodnią granicą. Przeważały oferty dla opiekunek osób starszych, ale było też sporo propozycji w różnych branżach, np. w przemyśle.

– Na naszym terenie najbardziej brakuje budowlańców, kierowców samochodów ciężarowych, także informatyków, nauczycieli i pielęgniarek – informowała Zuzanna Bielawska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto