Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachełmie - letniskowa wieś w górach

Rafał Święcki
Dom wypoczynkowy Barbara, największy pensjonat w Zachełmiu, powraca do świetności
Dom wypoczynkowy Barbara, największy pensjonat w Zachełmiu, powraca do świetności Marcin Oliva Soto
Zachełmie ciszą i spokojem przyciąga mieszkańców wielkich aglomeracji.

Zachełmie to przepięknie położona, mała wieś letniskowa w gminie Podgórzyn - u stóp Karkonoszy. Z wielu miejsc roztaczają się tu wspaniałe widoki na panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i górujący nad miejscowością główny grzbiet Karkonoszy. Wieś liczy niewiele ponad 300 mieszkańców i 80 domostw. Na turystów czeka tu około 120 miejsc noclegowych w jednym dużym hotelu i w kilku gospodarstwach agroturystycznych.

Przed laty, gdy miejscowość była w rękach niemieckich i nazywała się Saalberg, mogło się tu zatrzymać ponad 500 gości. Każda z chałup miała pokoje dla letników. Na mapie wsi z 1936 roku zaznaczono je wszystkie wraz z cennikiem noclegów. W Zachełmiu funkcjonowały wówczas dwa hotele i kilkanaście pensjonatów. Można było pójść do jednej z kilku kawiarni lub dwóch restauracji. Usługi oferowały dwa serwisy narciarskie, a zakupy robiono w aż w czterech sklepach. Wieś miała też publiczny basen.

Dziś w Zachełmiu jest tylko jeden sklep spożywczy, jedna restauracja i jeden wyciąg narciarski. Można zagrać w tenisa lub przejechać się konno w stadninie. Według mieszkańców miejscowość podupadła w latach 90. ubiegłego wieku, ale teraz powoli zaczyna się podnosić. Rośnie liczba turystów. Chętnie sprowadzają się tutaj mieszkańcy dużych miast: Wrocławia, Poznania lub Warszawy. Cenią sobie tutejszą ciszę i spokój.

Powstanie Zachełmia datuje się na XVII wiek. Początkowo była to osada leśna. Później mieszkańcy zajęli się hodowlą i sadownictwem. Letniskiem stała się na początku XIX wieku.

Po wojnie najbardziej znanym mieszkańcem Zachełmia był kompozytor Ludomir Ró-życki. W 1948 roku, za zasługi dla kultury, otrzymał od państwa dużą, 9-pokojową willę. Nazwał ją "Pan Twardowski" i ta nazwa funkcjonuje do dziś. Mieszkał w niej do śmierci w roku 1953. Rafał Święcki

Oni tu mieszkają

Dorota Posoń
W Zachełmiu mieszkam 39 lat. Prowadzę tu jedyny sklep spożywczy. Nigdy nie chciałam się stąd wyprowadzić. Wszyscy tutaj szukamy ciszy i spokoju. Cieszę się, że choć jesteśmy letniskiem, to nie przeżywamy takich najazdów turystów, jak Karpacz czy Szklarska Poręba.

Ewa Osowska
Mieszkam tu od 40 lat. Przyzwyczaiłam się, że zimą leżą zwały śniegu. Nie przeszkadzają mi nawet huraganowe wiatry. Zachełmie cenię sobie za niezwykły spokój i świeże powietrze. Jest tu też bezpiecznie, wszyscy się znają. Przed laty ludzie stąd uciekali, ale teraz wracają.

Roman Posoń
Sprowadziłem się tu w 1982 roku za żoną z Marczyc. Choć miałem okazję sprzedać dom, to nie myślałem nigdy, by stąd wyjeżdżać. Cieszę się z rozwoju oferty turystycznej Zachełmia. Po latach zapaści wszystko wraca do starego porządku. Ostatnio zimowym hitem są kuligi.

Blaski i cienie Zachełmia

PLUSY:
- Bezpieczeństwo. Wieś liczy tylko nieco ponad 300 mieszkańców, wszyscy się znają, przestępczość praktycznie tu nie istnieje.

- Spokój i cisza. To najbardziej cenią sobie mieszkańcy i odwiedzający Zachełmie turyści.
- Możliwość aktywnego wypoczynku. Latem Zachełmie jest dobrą bazą do wypadów pieszych i rowerowych. Zimą można pobiegać tu na nartach.

MINUSY:
- Kiepski dojazd. Droga prowadząca do Zachełmia jest wąska i kręta. Zimą dojazd utrudniają zwały śniegu.
- Brak pracy na miejscu. W Zachełmiu można znaleźć zatrudnienie jedynie w kilku obiektach z branży turystycznej.
- Wieczorami życie zamiera. Brakuje lokali gastronomicznych i oferty kulturalnej.
- Słaba komunikacja. Warto mieć tu własne auto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto