Zagłosuj na Najlepszą Książkę Dziecięcą. Trwa konkurs „Przecinek i Kropka” 2020

Materiał informacyjny EMPIK
Udostępnij:
Trwa 12. edycja konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”, dzięki któremu co roku poznajemy najpiękniejsze, najmądrzejsze i najlepiej wydane książki dla młodych czytelników. Autorzy i ilustratorzy 15 tytułów w 3 kategoriach wiekowych mają szansę na statuetki przyznawane przez jury, a także na specjalną Nagrodę Czytelników, wyłonioną w drodze głosowania internetowego.

Każdy może zwiększyć szanse na zwycięstwo ulubionej książki poprzez oddawanie głosu codziennie do 14 kwietnia. Wystarczy wejść na stronę www.empik.com/przecinek-i-kropka/konkurs.

Finałowa 15-stka

Są małe i duże, ilustrowane i interaktywne, potrafią bawić, wzruszać i pobudzać wyobraźnię – każda książka jest inna, lecz łączy je to, że pomagają dzieciom odkrywać świat i „zarażają” miłością do literatury na całe życie. Szczególnie zapamiętujemy te, które w oryginalny sposób przekazują wartościowe treści, łącząc mądry tekst z niezwykłymi ilustracjami. Właśnie takie tytuły co roku wyróżniane są w Konkursie „Przecinek i Kropka”. Do rywalizacji o tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2020 roku zgłoszone zostały dziesiątki dopracowanych pod względem literackim oraz ilustracyjnym książek. Efektem obrad jury jest lista 15 najlepszych tytułów dziecięcych 2020 roku, skierowanych do trzech grup czytelników: do 5 lat, od 6 do 8 lat oraz od 9 do 12 lat. Oprócz prestiżowej statuetki w każdej kategorii, laureaci otrzymają także nagrodę pieniężną, a wydawca zyska możliwość zrealizowania kampanii promocyjnej zwycięskiej książki w Empiku.

Głosowanie Czytelników

Losy konkursu mogą kształtować wszyscy miłośnicy książek, ponieważ w tym roku oprócz nagród jury wręczona zostanie także specjalna Nagroda Czytelników. Warto oddawać głos na swojego faworyta każdego dnia do 14 kwietnia. Wystarczy wejść na stronę internetową www.empik.com/przecinek-i-kropka/konkurs, a następnie kliknąć „Głosuj” przy okładce wybranej książki. Przeglądu nominowanych tytułów, który pomoże zdecydować, na którą książkę oddać swój głos, dokonała Katarzyna Stoparczyk w serii filmików z polecajkami, które dostępne są na stronie http://www.empik.com/warsztaty. Inspiracji czytelniczych i ciekawostek związanych z konkursem dostarcza też profil Przecinek i Kropka na Facebooku, gdzie udostępniane są aktualności dotyczące wyścigu po statuetki, ciekawe rozmowy z nominowanymi autorami i ilustratorami oraz wiele innych niespodzianek. Laureatów nagród poznamy 22 maja 2021 r. podczas Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik.

Zabawa formą

Jakie są pozycje pretendujące do tytułu Najlepszej Książki Roku? Nominowani autorzy nie zawsze potrzebują słów, by wyrazić pełną paletę emocji i poruszyć dziecięcą wyobraźnię wciągającą historią. Książka to także zabawa formą, kolorem, kształtem, co udowadniają tegoroczne nominacje m.in. dla bogato ilustrowanych tytułów takich jak „Lody we wszystkich smakach” Pawła Mildnera, „Moja babcia, mój dziadek” Małgorzaty Swędrowskiej i Joanny Bartosik, „Coś i nic” Anny Paszkiewicz, „Urodziny misia” Doroty Migdy czy wycinankowa „Dzika książka o dzikach” Jolanty Richter-Magnuszewskiej.

Wiele pozycji łączy wciągającą fabułę z przekazem uniwersalnych wartości. W „Smakologii” Ola Woldańska-Płocińska wzięła na warsztat niezwykły świat smaków, zapachów i potraw, pokazując w jaki sposób produkcja żywności oddziałuje na środowisko, w którym żyjemy. Sposób na rozmowę z dziećmi o urbanistyce i estetyce miast znaleźli autorzy „Miasta Potwora” Joanna Guszta i Przemek Liput. Ich przewrotna historia eleganckiego potwora gustującego w dobrze zaprojektowanych miastach staje się lekcją harmonijnego projektowania architektury miejskiej. Na kartach „Starego radia” Elizy Piotrowskiej dzieci poznają siłę nauki przez zabawę, uczą się historii, porozumienia międzypokoleniowego, a nawet alfabetu Morse’a. Niezwykłą pomysłowością wykazała się Zuzanna Kisielewska, która w „Nolens Volens” zaprasza młodszych i starszych erudytów na wciągającą lekcję łaciny.

Nie brakuje pozycji wprowadzających najmłodszych w sferę emocji. Nieśmiałość, złość, śmiech, radość i wiele innych – wszystkie zamieszkały w książce „Co robią uczucia” Tiny Oziewicz i powierzyły jej swoje tajemnice, wskazując w jaki sposób można zaprzyjaźnić się z własnymi uczuciami i szczęśliwie żyć. W „Nie bój się dziadku” Paweł Pawlak wziął na warsztat strach, czyli jedną z emocji, którą najczęściej skrywają przed pociechami rodzice, pomagając w jej zrozumieniu. Tajniki ludzkiej psychiki odkrywają zaś Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski i Ewa Woydyłło – wieczorne rozmowy bohaterki ich książki „Uczucia Alicji” z babcią są okazją do wprowadzenia dziecka w świat uczuć, doznań i relacji z innymi.

Wśród finałowej 15-stki znalazły się także książki inspirujące do poszukiwania i przeżywania przygód. Praktyczne wskazówki dla tych, którzy w przyszłości chcieliby ruszyć na podbój świata, zebrała Agata Loth-Ignaciuk w fascynującej opowieści o pokonywaniu trudności i sile motywacji „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok” . Tôn Vân Anh i Monika Utnik-Strugała w „Xin Chao” oprowadzają zaś po meandrach Wietnamu – egzotycznego kraju pełnego różnorodności, w którym maleńkie ziarenko ryżu cieszy się większym szacunkiem niż suto zastawione stoły na europejskich dworach. Inspiracji dostarcza także Wojciech Mikołuszko, który w „Wielkie przygody w świecie przyrody” prezentuje sylwetki ciekawych ludzi z ich pasjami i miłością do natury.

Kto tym razem odkryje przed młodymi czytelnikami najpiękniejsze historie i zyska uznanie szerokiej publiczności? Konkurs co roku stanowi impuls do rozwoju dalszej kariery – wśród laureatów z ubiegłych lat znajdują się m.in. Justyna Bednarek, której kolejne tomy przygód Skarpetek regularnie pojawiają się na listach bestsellerów, zachwycający każdą nową książką Marcin Szczygielski czy Roksana Jędrzejewska-Wróbel, która może pochwalić się już trzema wygranymi w konkursie.

Tytuły nominowane w kategorii do lat 5:

 1. „Co robią uczucia?”, tekst: Tina Oziewicz, ilustracje: Aleksandra Zając, Wydawnictwo Dwie siostry
 2. „Lody we wszystkich smakach”, tekst i ilustracje: Paweł Mildner, Wydawnictwo Dwie siostry
 3. „Moja babcia, mój dziadek”, tekst: Małgorzata Swędrowska, ilustracje: Joanna Bartosik, Wydawnictwo Wytwórnia
 4. „Nie bój się, dziadku!”, tekst i ilustracje: Paweł Pawlak, Wydawnictwo Wilga
 5. „Urodziny misia”, tekst: Dorota Migda, ilustracje: Gabriela Cichowska, Wydawnictwo Kinderkulka

Tytuły nominowane w kategorii od 6 do 8 lat:

 1. „Coś i nic”, tekst: Anna Paszkiewicz, ilustracje: Kasia Walentynowicz, Wydawnictwo Widnokrąg
 2. „Stare radio. Wszystko gra!”, tekst: Eliza Piotrowska, ilustracje: Joanna Gębal, Wydawnictwo Wilga
 3. „Miasto Potwór”, tekst: Joanna Guszta, ilustracje: Przemysław Liput, Wydawnictwo Kropka
 4. „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, tekst i ilustracje: Jolanta Richter-Magnuszewska, Wydawnictwo Nasza księgarnia
 5. „Smakologia”, tekst i ilustracje: Aleksandra Woldańska-Płocińska, Wydawnictwo. Papilon

Tytuły nominowane w kategorii od 9 do 12 lat:

 1. „Nolens Volens, czyli chcąc niechcąc”; tekst: Zuzanna Kisielewska; ilustracje: Agata Dudek, Małgorzata Nowak; Wydawnictwo Druganoga
 2. „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok”, tekst: Agata Loth-Ignaciuk, ilustracje: Bartłomiej Ignaciuk, Wydawnictwo Druganoga
 3. „Wielkie przygody w świecie przyrody”, tekst: Wojciech Mikołuszko, ilustracje: Joanna Rzezak, Wydawnictwo Agora
 4. „Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie”; tekst: Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, Ewa Woydyłło; ilustracje: Marcin Wierzchowski; Wydawnictwo Mando
 5. „Xin Chao. Wietnam dla dociekliwych”; tekst: Tôn Vân Anh, Monika Utnik-Strugała; ilustracje: Anna Kaźmierak; Wydawnictwo Dwie siostry

Materiał oryginalny: Zagłosuj na Najlepszą Książkę Dziecięcą. Trwa konkurs „Przecinek i Kropka” 2020 - Polska Times

Dodaj ogłoszenie